Salda Gölü 50 metre çekildi, balçık oluştu

25 Tem 2021

'Millet bahçesi' yapımı devam eden Salda Gölü'nün dokusu tamamen bozulmuş durumda. Salda Gölü Koruma Derneği, gölün 50 metre çekildiğini ve dokusu bozulduğu için balçık oluştuğunu açıkladı

'Türkiye'nin Maldivleri' olarak nitelendirilen Salda Gölü'nde 'millet bahçesi' yapımı tahribatı sürüyor. Bayram tatili nedeniyle çok sayıda ziyaretçinin de akınına uğrayan göl hakkında Salda Gölü Koruma Derneği açıklama yaptı. 

Dernek, bazı noktalarda gölün 50 metre çekildiğini belirterek, “Suya girenler nedeniyle kenardaki hidromanyezit stromatolitlerin oluşumu bozularak balçık oluşmakta” dedi.

Dernek tarafından atılan tweet şu şekilde:

“Salda Gölü can derdinde, Yetkililer para derdinde. Salda Gölünde bazı yerlerde su 50 metre çekildi. Suya girenler nedeniyle kenardaki hidromanyezit stromatolitlerin oluşumu bozularak balçık oluşmakta. #Saldayadokunma #SaldaDünyaMirasıdır Salda Gölü için tam koruma istiyoruz!”

Dernek ayrıca Salda Gölü’nde otomobillerin, uzakta otopark yapılmasına rağmen hala göle yakın yerlere kadar gidebildiğini belirtti. Salda Gölü Koruma Derneği, yetkililerin tüm açıklamalarına rağmen gölün korunmadığına dikkat çekerek, “Aynı tas, aynı hamam” ifadelerini kullandı.

BURDUR


Etiketler : salda gölü,