Rusya da AKP-MHP'nin Maraş planına karşı çıktı

22 Tem 2021

Kıbrıs Cumhuriyeti, Yunanistan, AB ve ABD'den sonra Rusya da AKP-MHP yönetiminin Maraş planına karşı çıktı

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Kıbrıs’taki kapalı Maraş (Varosha) bölgesinin bir kısmının daha açma planına yanıt verirken söz konusu bölgenin statüsünün tek taraflı olarak değiştirilmesine karşı olduklarını açıkladı. 

Kıbrıs’taki Maraş'ın (Varosha) bir kısmının açılmasına ilişkin süren tartışmalara Rusya’nın nasıl baktığı, sorusu üzerine Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, şunları söyledi: “Kıbrıs sorunundaki gelişmeleri ve kapalı Maraş bölgesiyle ilişkili durumu yakından izliyoruz. Söz konusu bölgenin statüsünün değiştirilmeye devam etmesinin endişe yaratmaması beklenemez. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına aykırı olacak biçimde gerçekleştirilen ve müzakereleri yeniden başlatılmasını zorlaştıran tek taraflı eylemlerin tamamını kabul edilemez buluyoruz. Mevcut müzakereler ya da çözüm modeli üstünde tek taraflı yeni düzenlemeler yapılması fikrini desteklemiyoruz. Nihai çözümün, dışarıdan baskı olmadan ya da hazırlanmış formüller dayatılmadan halkların kendisi tarafından bulunması gerektiğine inanıyoruz. Söz konusu görüşlerimizi, hiçbir istisna olmaksızın tüm partnerlerimize iletiyoruz. Kıbrıs sorununun nihai çözümü için halklar arasında görüşmelerin bir an önce yeniden başlatılmasının, Maraş konusunda da uzlaşı sağlanmasına yardımcı olacak atmosferin oluşmasına olanak vereceğine inanıyoruz.” 

BM Barış Gücü

Zaharova, Kıbrıs’taki BM Barış Gücü misyonuna ilişkin olarak da, “Rusya Federasyonu, gereksinim duyulan istikrar kazandırıcı rolünü düşünerek, Birleşmiş Milletler barış gücünün Kıbrıs’ta barışın desteklenmesi adına yürüttüğü eylemleri hep desteklemektedir” dedi.

BMGK'ye şikayet etmişti

Kıbrıs Cumhuriyeti, Yunanistan, AB ve ABD, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Kuzey Kıbrıs ziyaret sırasında Maraş'ı açma planını devreye koyacaklarını söylemesine tepki gösterip BMGK kararlarına uyulmasını istemişti. Kıbrıs Cumhuriyeti, Türkiye'yi BMGK'ye şikayet etmişti.

MOSKOVA


Etiketler : Varosha, Mariya Zaharova, RUSYA, kapalı maraş,