Rusya seçimine katılımda dramatik düşüş

19 Eyl 2021

Muhaliflerin hapsedildiği, adaylıklarının engellendiği Rusya'da 3 gün süren parlamentonun alt kanadı Duma seçimlerine katılım oldukça düşük kaldı

Rusya’da parlamentonun alt kanadı Duma, 39 federatif bölgenin parlamentosu ile bazı bölgelerdeki yönetici ve mahalli seçimler için 17 Eylül'de başlayan oy verme işlemi sona erdi.

Basının denetim altına alındığı, muhaliflerin gösterilerine polislerle müdahale edildiği Rusya'da seçimlerde Vladimir Putin yönetimi tarafından istenmeyen adaylar ya hapse atıldı ya da adaylıkları engellendi. İktidar baskısı her yerde artarken parlamento seçimlerine katılım dramatik şekilde azaldı. 17 Eylül'de başlayan oy verme 19 Eylül akşamı Türkiye saatiyle 20:00'da sona erdi. Rusya'nın seçim komisyonuna göre, katılım yüzde 40'ta kaldı. ​2016 Duma seçimlerine katılım oranı yüzde 48 civarındaydı. 2011 seçimlerindeyse katılım oranı yüzde 60 civarındaydı.

'4 bin civarında oylama ihlal'

Euronews haberine göre Rusya'daki yetkililerin seçim öncesinde "yabancı ajan" olarak nitelendirdiği bağımsız seçim gözlemcisi Golos, 4 bin civarında oylama ihlali raporunu kaydetti.

Seçimlerin üç güne yayılması "toplu oylama sahtekarlığı fırsatları sunduğu" gerekçesiyle eleştirildi. Rus sosyal medyasında, askerlerin sandık merkezlerinde devriye gezdiği haberleri paylaşıldı.

Seçim öncesinde Rus muhalif Aleksey Navalny’a ait bütün organizasyonlar, önce "yabancı ajan" statüsüne alınmış, daha sonra mahkeme kararı ile kapatılmıştı.

Baraj yüzde 5

Seçimlerde Devlet Duması’nda 450 milletvekili için 14 parti yarışırken yüzde 5 barajını geçen partilerin milletvekilleri Duma’da sandalye sahibi olabilecek.

Her 5 yılda bir yapılan Duma seçimlerinde 450 milletvekilliği için 225 aday parti listesinden, 225 aday ise bağımsız olarak seçilecek. Bağımsız adayların büyük çoğunluğu partilerin belirlediği isimlerden oluşuyor.

Yaşam standartlarının düştüğü Rusya'nın Devlet Başkanı Vladimir Putin’in partisi Birleşik Rusya'nın seçimleri önde tamamlaması bekleniyor.

Devlet kontrolündeki VTsIOM tarafından yapılan anketler, Rusların yüzde 30'dan daha azının partiye oy vermeyi planladığını gösterdi.

 

MOSKOVA

 


Etiketler : Rusya Duma seçimleri,