Rusya, Efrîn’de Türkiye ve SMO mevzilerini vurdu

26 Eyl 2021

Erdoğan ve Putin arasında 29 Eylül’de gerçekleşecek ikili görüşme öncesi iki ülke arasındaki gerilim artıyor. Görüşmenin en kritik gündemlerinden olan Suriye’de dün hava operasyonu düzenleyen Rusya, Efrîn’de Türkiye ve bağlı SMO mevzilerini vurdu

Dün gece (25 Eylül) Rusya Hava Kuvvetleri TSK kontrolündeki Efrîn’i en az beş hava saldırısıyla hedef aldı. Sabah saatlerinde de süren hava saldırısında kaç kişinin öldüğüne dair resmi bir açıklama yapılmazken hava saldırılarında Efrîn’in güneyinde TSK ile birlikte hareket eden Şam Cephesi adlı cihatçı örgütün mevzileri vurulduğu bildirildi.

ANHA’nın bölgeden aktardığı bilgilere göre ise Rus savaş uçakları Türkiye ve SMO kontrolündeki Efrîn kantonuna bağlı Şêrawa ilçesinin Beradê köyünü ikinci kez bombaladı.

Rus savaş uçakları bu sabah saat 06.30’da Efrîn Şêrawa’ya bağlı Basil köyünü bombalamıştı.

İdlib’ saldırılar sürüyor

Öte yandan TSK’nin onlarca üssü ile cihatçılara kalkan olduğu İdlip’e yönelik bir kara operasyonunun her an başlayabileceği konuşuluyor.

Rusya'ya yakın yayın yapan askeri analiz sitesi South Front, Rus hava saldırılarının 25 Eylül'de gerçekleşen TSK destekli cihatçıların Suriye ordusunu hedef alan saldırılarına yanıt olarak yapıldığını söylüyor.

İdlip’te vilayetin fiili yöneticisi El Kaide kökenli Heyet-i Tahrir’uş Şam (HTŞ) örgütünü hedef alan hava saldırılarını M4 ve M5 otoyolları çevresinde yoğunlaştırdı. Sadece 25 Eylül günü 12 hava saldırısı düzenlendi.

Soçi öncesi Rusya'dan gözdağı

TSK’nin bölgedeki gücünü artırmasının gerilimi arttıracağını belirten uzmanlar, yeni bir çatışma oluşabileceğini düşünüyor.

Erdoğan-Putin arasında 29 Eylül'de Soçi'de yapılacak görüşmenin hemen öncesinde Rusya’nın İdlip’in yanı sıra Efrîn’i de hedef alan bombardımanları ise Rusya’nın İdlip konusunda pazarlığa açık olmadığı, gerekirse çatışmayı diğer bölgelere de genişletebileceği yönünde bir uyarı olarak değerlendiriliyor.

Rusya'dan açıklama

Rusya, Türkiye'nin denetimindeki bölgede bulunan militanların Halep kentindeki Suriye hükümet güçleri mevzilerine iki kez ateş açtığını açıkladı. İdlib'de de dün El Nusra'nın 22 defa ateş açtığı belirtildi.

Rusya'nın Suriye'deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi Başkan Yardımcısı Tuğamiral Vadim Kulit, Türkiye'nin denetimindeki bölgeden Halep'teki Suriye hükümet güçleri mevzilerine iki kez ateş açılğını söyledi. Basın toplantısı düzenleyen Kulit, Kafer-Haşer yerleşimindeki militanların, Ayn Dakna'daki Suriye ordusu mevzilerini, El Bab'daki militanların da Tel Anib'de bulunan mevzileri hedef aldığını belirtti. Kulit, açılan ateşler sonucunda Suriyeli askerler arasında can kaybı yaşanmadığını kaydetti.

Sputnik'in aktardığına göre Kulit, dün de İdlib gerilimi azaltma bölgesinde El Nusra militanları tarafından 22 kez ateş açıldığının tespit edildiğini söyledi. "İdlib kentinde 10, Lazkiye'de 4, Hama'da 4 ve Halep'te 4 kez ateş açıldı" diye devam eden Kulit, yasadışı silahlı gruplara silahlı provokasyonlardan vazgeçme ve kontrol ettikleri bölgelerdeki duruma barışçıl çözüm bulma çağrısı yaptı.

HABER MERKEZİ

 


Etiketler : SURİYE, Efrin, RUSYA,