Rus basınına konuşan Miktad: Gerginliğin temel nedeni Türk işgali, derhal geri çekilmeli

23 Eyl 2021

Suriye Dışişleri Bakanının Rusya resmi ajansına konuşarak Türkiye'ye sert çıkması dikkat çekti: Türkiye derhal geri çekilmeli 

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, Suriye yönetiminin Türkiye'nin Suriye'deki varlığını bir işgal eylemi olarak gördüğünü ve Ankara'nın güçlerini derhal geri çekmesini istediğini söyledi.

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, Türkiye'nin Suriye'deki askeri varlığı konusunda Rusya resmi ajansı 

Sputnik'e açıklamalarda bulundu. Bakan Mikdad, varlığını haklarının büyük ölçüde ihlali olarak gördükleri için Türk birliklerinin tartışmalı alanlardan ayrılması gerektiğini söyledi.

29 Eylül'de Soçi'de gerçekleştirilmesi beklenen Türkiye-Rusya-İran liderleri görüşmeleri öncesinde Türkiye tarafından bölgeye ek birlikler gönderilmesinin ardından yaptığı açıklamada Mikdad, İdlib'deki gerilimin bölgedeki Türkiye varlığı ve orada faaliyet gösteren militan gruplara verdiği destekten kaynaklandığını söyledi.

Mikdad şunları söyledi: "Bunun (İdlib bölgesindeki gerginliğin) temel nedeni Türk işgali ve Türkiye'nin oradaki terörist gruplara verdiği destektir. Türkiye derhal geri çekilmeli ve uluslararası toplum Suriye'nin ülkenin kuzeyindeki işgal altındaki toprakların kurtarılmasına yönelik çabalarını desteklemelidir." 

Esad-Putin buluşması

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, 13 Eylül 2021 Pazartesi günü ülkesindeki iç savaşın başından beri en büyük destekçilerinden olan Rusya'ya üçüncü kez gitmişti. Sürpriz ziyarette Esad, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmüştü. Putin, "Suriye'de en büyük sorun yabancı güçlerin varlığı" demişti. 

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov da, ülkede 2015'ten beri varlık gösteren ABD'nin, 'ülkenin bölünmesine yol açtığını' söylemişti.

İdlib'de Rusya operasyonları

Esad-Putin görüşmesi sonrası Rusya savaş uçaklarının İdlib'de operasyonları arttı. Rus uçakları İdlib'in güneyinde Cebel Zawiye'de (Zawiye Dağı) yoğun bombardıman yaptı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) Rusya savaş uçaklarının 22 Eylül 2021'de de İdlib’in güneyindeki Zawiye Dağı’nın Kensefre beldesi civarını bombaladığını duyurdu. Bombardımanda Heyet Tahrir El Şam (HTŞ) üyesi bir kişinin öldüğü ve birkaç kişinin de yaralandığı kaydedildi. Rus uçakları gün boyu birkaç kez bölgeyi vurdu. Eylül ayının başından bu yana Rusya savaş uçakları 172 kez İdlib'i bombaladı.

Türkiye, Rusya ve İran,  17 Eylül 2018'de İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi ilan edilmişti. Ateşkes yapılmıştı.

DIŞ HABERLER


Etiketler : Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad,