'Pokut yaylasına baz istasyonu istemiyoruz'

13 Ağu 2021

Rize-Çamlıhemşin’in Pokut Yaylasında kurulması düşünülen Baz istasyonuna karşı imza kampanyası başlatıldı

Rize’nin Dünyaca ünlü Çamlıhemşin ilçesi Pokut yaylasında baz istasyonu kurma çalışmaları vatandaşları ve yayla sakinlerinin rahatsız etti.

“Pokut Çamlıhemşin halkının ortak yaylasıdır”

 Mimar Aydan Hacaloğlu, Pokut yaylasının doğal sit alanı olarak tescil edildiğini ifade ederek Baz istasyonuna karşı change.org üzerinden imza kampanyası başlatarak duyarlı kesimlerden kampanyaya destek vermesini istedi. Hacaloğlu “POKUT Yaylamız, Kaçkar dağlarının bir eşi bulunmaz mera ve düzlükleri olan, doğaya uygun geleneksel yayla evleri mimarisiyle doğayla kucaklaşmış görüntüsü ile gönüllerimize oturmuş, Konaklar Mahallesi, Ortan ve Boğaziçi köylerinde yaşayan Çamlıhemşin halkının ortak yaylasıdır. Geleneksel olarak yerli halk yaz aylarında aşağıdaki köylerinde ısınan havadan kurtulmak, hayvanlarını gütmek için daha yüksek de yer alan POKUT yaylasına göç eder ve yaklaşık üç ayını orada geçirir. Hava şartları elverdiğince burada yaşar ve sonunda yine aşağı da fırtına vadisindeki evlerine göç eder. Yaylamız mera ve doğal sit alanı olarak tescil edilmiş olup, doğa sporcuları (yürüyüşçüler, dağcılar) ve eko turizmcilerinin de yaban hayat fotoğrafçıları, botanist’çileri, kuşları inceleyen bilimcileri, etnograflarının ziyaret etmelerini sağlamaktadır.

“Gezginler ve yaşayanlara zarar verecek”

Böylesine çevreyi kirletmeyen, zarar vermeyen doğal sürdürülebilir bir yaylanın yaşamın, kurulması düşünülen ‘Baz İstasyon’un’ ile hem çevreye yaydığı elektro manyetik alan yaratmasının sağlık açısından zararlı olduğu için hem de görsel panaromik manzaranın kirletilmesine, yaşayanlarının ve  gezginlerinin yaşamlarına zararı olduğu için baz istasyonunun kurulmasına izin verilmemesi için gerekli işlemlerin yapılmasını sağlamak adına Çevre, Orman, Kültür, Turizm Bakanlıklarından, Yerel köy muhtarlıklarından, belediyelerinden , çevre ve kültürel değerleri koruma amacı güden sivil toplum örgütlerinden, çevreye ve kültüre duyarlı kişilerinden  bu açtığım kampanyaya destek verecek her katılımcıya durumu saygı ile arz ediyorum.”

Gençağa Karafazlı


Etiketler : Baz istasyonu, Rize,