PKK Lideri Öcalan için Adalet Bakanlığı'na başvuru

24 Kas 2021

Kendilerinden uzun süredir haber alınamayan PKK Lideri Abdullah Öcalan ile tutuklular Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş'la görüşmek için Adalet Bakanlığı, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ile İnsan Hakları Dairesi Başkanlığı’na başvuru yapıldı

Asrın Hukuk Bürosu avukatları, İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi’nde ağır tecrit koşulları altında tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan ile tutuklular Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’la “derhal görüşme” talebiyle yeni başvurular yaptı. Avukatlar, Bursa İnfaz Hakimliği'nin ardından Adalet Bakanlığı, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ile Adalet Bakanlığı İnsan Hakları Dairesi Başkanlığı’na ayrı ayrı başvuruda bulundu.

Haber alamama haline son verilsin

Mezopotamya Ajansı'ndan (MA) Ferhat Çelik'in haberine göre; Avukatlar, “Avukat ve aile ziyareti kapsamında fiziki temasın sağlanarak endişe verici mahpusluk koşullarının müvekkillerinin yaşam ve sağlıkları hakkında yarattığı belirsizlik haline son verilmesi” talebinde bulundu. Avukatlar, ayrıca Öcalan ve diğer 3 müvekkillerinden 8 aydır haber alamadıklarını, yaşam ve sağlık durumları, tutulma koşulları, hukuki durumlar ve pandemi gibi diğer tedbirlere dair hiçbir bilgiye sahip olmadıklarına dikkati çekti. Avukatlar, mahkemeden "haber alamama haline son verilmesini" ve müvekkilleriyle fiziki temasın sağlanmasını da istedi.

Gemi, hava koster bahaneleri...

PKK Lideri Abdullah Öcalan, uluslararası komployla Türkiye'ye teslim edildiği 15 Şubat 1999 tarihinden bu yana İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi’nde tecrit altında tutuluyor. Aile ve avukatların 1999’dan 2019 yılına kadar yaptığı görüş başvuruları "hava muhalefeti", "gemi bozuk" ve “koster bozuk” gerekçeleriyle sık sık engellendi. Sonrasında yapılan başvurulara ise cevap olumlu ya da olumsuz yanıt verilmiyor.

Görüş yasağı

Öcalan’a, 2009 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) gönderdiği savunmasına ek olarak hazırladığı "Yol Haritası" gerekçesiyle 23 Eylül 2020'de 6 aylık avukat görüş yasağı getirildiği ortaya çıkmıştı. Yine avukatların yaptığı başvurularda, Ocak 2021 tarihinde de Öcalan’a yeni bir disiplin cezasının verildiği ortaya çıkmıştı.

Kesilen telefon görüşmesi

Öcalan, telefonla görüş hakkından ilk defa 27 Nisan 2020 tarihinde yararlandırılmıştı. Öcalan, sanal medyada yer alan kimi paylaşımlardan kaynaklı kamuoyunda kaygıların büyümesi üzerine 25 Mart 2021’de kardeşi Mehmet Öcalan’la yine telefonla görüşmüştü. Ancak Mehmet Öcalan bu görüşmenin yarıda kesildiğini duyurmuştu. Yarıda kesilen telefon görüşmesinden sonra Öcalan’dan haber alınamıyor.

HABER MERKEZİ

 

 


Etiketler : PKK Lideri Abdullah Öcalan,