Özgür bir eşyaşam mümkün

24 Tem 2021

15 Temmuz’da kurulan HDP Amed Kadın Meclisi, çalışmalarına başladı. Etkin bir mücadele vereceklerini söyleyen Meclis Üyesi Yasemin Üçer, ‘Hedefimiz her kent için bir kadın meclisi’ dedi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Amed İl Kadın Meclisi, 15 Temmuz’da “Özgürlüğümüz için örgütleniyoruz, Denizlerin ruhu ile özgürlüğe yürüyoruz” şiarıyla kuruluşunu ilan etti. HDP Amed İl Kadın Meclisi’nin kurulma nedenini, amacı ve programına dair Meclis Üyesi Yasemin Üçer JINNEWS’e konuştu.

Örgütlü mücadele 

Tüm kentlerde kadın meclislerinin kurulacağı bilgisini veren Yasemin Üçer, kadınlara dönük derinleşerek artan sistematik şiddetin meclisi kurma ihtiyacını doğurduğunu söyledi. Üçer, “Merkezi hükümetin en başta kadın, gençlik ve toplum karşıtı politikalarının gelinen noktada çok daha fazla örgütlü bir mücadele ile aşılabileceğini öngörüyoruz. Partimize karşı kapatma operasyonlarından, gözaltı ve tutuklamalara, artan kadın katliamlarından İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine kadar birçok saldırının tek çözümünün örgütlü mücadele olduğunu biliyoruz. HDP aynı zamanda bir kadın partisi olması sebebiyle aslında zaten var olan aktif bir kadın meclisinin olduğunu gösteriyordu. Fakat bahsettiğim gibi gelinen noktada bunun çok daha fazlası daha özgün, güçlü ve daha örgütlü bir kadın yapısı olacak” ifadelerini kullandı.

 ‘Sahada olacağız’

 Meclis ilanı kararının İzmir’de parti çalışanları olan Deniz Poyraz’ın katledilmesinden sonra alındığını belirten Üçer, kadınları bilinçlendirme ve örgütleme temelinde sahaya çıkacaklarını vurguladı. Kadınlara karşı yaşamın her alanında saldırıların olduğunu, buna karşı bütün yıl boyunca alanlarda olduklarını, isyan ve taleplerini haykırdıklarına değinen Yasemin Üçer, “Kurduğumuz meclis ile birlikte tüm kadınları aynı çatı altında toplayacağız. Örgütlülüğümüzü güçlendirerek özelde kadınlara genelde ise topluma dayatılan saldırılara karşı daha etkin bir mücadele yürüteceğiz” dedi.

‘Mutlaka başaracağız’

Erkek ve devlet şiddetine karşı tek yolun kadının kendi özsavunması ve örgütlü mücadele içinde yer alması olduğunu ifade eden Üçer, şu ifadelere yer verdi: “Kadınlar birlikte olduğu sürece dünyanın her yerinde demokratik eşyaşamı inşa edebiliriz. Bu ancak alternatif bir çaba ve her gün yükseltilen, güçlendirilen bir dayanışma ile mümkün olacaktır. Birbirimizi her gün daha çok sevmeli ve örgütlülüğümüzü her gün, her alanda daha da güçlendirmeliyiz. Özgür eşyaşam iddiamıza en yakın olduğumuz zamanları yaşadığımızı düşünüyorum. Buna da özelde kadınlar ve gençler öncülük ediyor. Mutlaka başaracağız.”                             

Deniz Poyraz’ın gücü

HDP Amed Kadın Meclisi’nin kurulma kararına dayanak olan Deniz Poyraz, 17 Haziran’da İzmir’deki parti binasında Onur Gencer isimli tetikçi tarafından katledilmişti. Tetikçi Gencer, polis şefkatiyle gözaltına alınıp ardından da alelacele adliyeye sevk edilip tutuklanmıştı. Eski bir sağlık çalışanı olduğu açıklanan katil zanlısı Gencer’in Suriye’de özel savaş eğitimi gördüğü ortaya çıkmıştı. Poyraz’ın katledilmesine yönelik toplumda büyük bir tepki oluşurken, AKP-MHP’den gelen açıklamalar katliamı destekleyici nitelikteydi.

Engellere karşı Kadın Meclisleri

HDP Kadın Meclisleri, Halkların Demokratik Partisi (HDP) bünyesinde faaliyet yürüten kadınların örgütlü gücü, özgün ve özerk kadın örgütüdür. Kadınların bu güne kadar biriktirdiği tüm mücadele deneyimlerine sahip çıkan, Rojava Kadın Devrimi ve kazanımlarını savunan Meclis, yaşamı ve toplumu demokratik, ekolojik, cinsiyet özgürlükçü bir paradigma ekseninde yeniden örgütleme iddiasının politikasını yapıyor.

Toplumun yaşamına dair kararların alındığı siyaset alanını erkek egemen sistemin kendisini, iktidarı, hiyerarşiyi, zihniyeti yeniden ürettiği temel alanlardan biri olarak gören Kadın Meclisi, iktidarcı ve tekelci bir erkek alanı olarak kurgulanan siyaseti dönüştürmeyi, demokratikleştirmeyi, kadınların siyasete katılımını artırmayı, siyaseti toplumsallaştırmayı amaçlıyor.

Söz ve karar kadınların

Kadınların kendi yaşamları üzerinde söz ve karar sahibi olmasını sağlayacak, öz iradesini açığa çıkaracak doğrudan politika yapma mekanizma ve araçlarını geliştirmeyi hedefleyen Meclis mahallelerde, ilçelerde, illerde ve Genel Merkez’de meclisler tarzında örgütleniyor.

HDP Kadın Meclisleri, kadınların politikada dolayısıyla kendi yaşamları üzerinde doğrudan söz ve karar sahibi olması için siyasete aktif katılımı sağlamak amacıyla tüm toplumsal kesimlerden kadınlara ulaşmaya çalışıyor, kadınların siyasette yer almasının önündeki engelleri kaldırmak için mücadele ediyor.

DİYARBAKIR

 


Etiketler : HDP Amed Kadın Meclisi,