Orman katliamına bakanlıktan yanıt: Gençleştiriyoruz

26 Mar 2021

HDP Bitlis Milletvekili Mahmut Celadet Gaydalı, kentin birçok noktasında yapılan ağaç kıyımını sordu. Orman Bakanlığı bu katliama "ormanı gençleştiriyoruz" yanıtı verdi

Bitlis’in Yukarıölek (Oleka Jor) Mahallesi’nde 19 Aralık 2017 tarihinde yıkılan Garzan Mezarlığı’nın bulunduğu bölgede aylardır ağaç kıyımı yapılıyor. Bölgeye kimsenin yaklaşmasına izin verilmezken, korucular tarafından kesilen ağaçlar kamyonlarla farklı bir yere taşınıyor.

MA’dan Müjdat Can’ın haberine göre Geçtiğimiz aylarda konuyu Meclis gündemine getiren kentin Halkların Demokratik Partili (HDP) Milletvekili Mahmut Celadet Gaydalı, yaşananların sebebini sordu. HDP’li vekile Orman Bakanlığı’ndan “ormanı gençleştiriyoruz” cevabı geldi.

Katliam yapılıyor

Ağaç kesiminin ilk olarak Hizan’ın Kolludere (Gelê Axkis) köyü kırsalında başladığını ve daha sonra Norşin'e ve Tatvan'a bağlı Dönertaş (Kesan) köyü kırsalına sıçradığını ifade eden Gaydalı, konuyu sorduğu Orman Bakanlığı'ndan “Ormanları gençleştirmek için kesiyoruz” yanıtı aldığını paylaştı. Kesilen ağaçların soba borusu ve el bileği kalınlığında olduğunu belirten Gaydalı, "Bunun farkında olmayan bir Orman Bakanlığı var. Resmen katliam yapıyorlar” dedi.

Amaç çölleştirmek

Meşe ağaçlarının tekrardan yeşermemesi için kökünden söküldüğünü ifade eden Gaydalı, Hizan’da köylülere "ormanları kesin" denildiğini kaydetti. Bu duruma engel olduğunu anlatan Gaydalı, köylülerin kesmemesi üzerine Mutki'den korucu olduğu belirtilen kişilerce kıyımın başladığına dikkati çekti. Ağaçların "güvenlik" gerekçesiyle kesildiğini dile getiren Gaydalı, "Bu yöreyi insansızlaştırmak, yaşanabilir bir halden çıkarmak istiyorlar. Ormanları kestiğiniz zaman toprak bu kayaların üzerinde durmaz. Erozyon hızla artar. Yağış rejimi bozulur. Etraftaki su kaynakları biter. Amaç buraları çölleştirmek" ifadelerini kullandı.

Ekolojik denge tehlikede

İklim krizinin yaşandığı bir dönemde ağaç kıyımının yapıldığına dikkati çeken Gaydalı, "Televizyonlara çıkıp utanmadan ‘Ağaç hayattır’ diye laf ediyorlar. Ekolojik dengeyi tamamen bozacaklar. Her taraftan sesimizi yükseltiyoruz. İnsan bindiği dalı kesmez. Bu insana kaynaktır. Orman hastanedir” dedi.


Etiketler : Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ormanlar,