‘Onlar yapacağını yapıyor’

21 Haz 2021

İmralı’da uygulanan tecride karşı başlatılan açlık grevlerine ilişkin konuşan Mehmet Acettin, ‘İçeridekiler yapacağını yapıyor. Önemli olan dışarıdaki gücün bir şeyler yapması’ diye konuştu

İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Kapalı Cezaevi’nde 22 yıldır tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin sonlandırılması ve artan hak ihlallerini protesto etmek amacıyla cezaevlerinde 27 Kasım 2020’de başlatılan süresiz-dönüşümlü açlık grevi eylemi 208’inci gününde devam ediyor. İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu Üyesi Mehmet Acettin, açlık grevlerinin giderek tehlikeli bir hal aldığını belirterek sorumluları görevini yerine getirmeye çağırdı. 

‘Tecridin kaldırılması gerekiyor’

Açlık grevi eylemlerinin son bulması için Öcalan’la görüşmenin önünün açılması gerektiğini belirten Acettin, “Görüşmeler sağlanırsa açlık grevleri son bulabilir. Fakat bu görüşme bir kereliğine olmamalıdır. Temel sorun olan tecridin artık ortadan kaldırılması gerekiyor. Tecrit insan kişiliğini ve insan özgürlüğünü kısıtlayan çok şiddetli bir uygulamadır” dedi.

Öcalan’a verilen idam cezasının iptal edilmesinden sonra bir başka idam türü olan ağırlaştırılmış tecride alındığını dile getiren Acettin, İmralı’nın özel bir yasayla yönetildiğine dikkati çekerek, “Öcalan üzerindeki uygulamalar artık diğer cezaevlerindeki tutuklulara da uygulanarak meşrulaştırılıyor” ifadelerini kullandı. 

‘Hasta tutukluların durumu ağırlaştı’ 

Salgınla beraber tutuklulara dönük hak gasplarının arttığının altını çizen Acettin, özelliklehasta tutukluların durumunun daha da ağırlaştığını ifade etti. salgın gerekçesiyle ameliyat olması gereken hasta tutukluların ameliyatlarının yapılmadığını söyleyen Acettin, “Mahpuslar uzun süre ilaçlarına ulaşamıyorlar. Revire gitmede dahi sorunlar yaşıyorlar. Düşünün ki kalp hastası bir mahpus kalp krizi geçiriyor. Fakat ambulansla değil de, ring aracı ile hastaneye götürülüyor. Bu durum cezaevlerindeki hukuksuzluğun ne derecede olduğunun bir göstergesidir” diye konuştu. 

‘Yol ve yöntem bulmalıyız’

İmralı’daki tecrit ve cezaevlerinde yaşanan bu hukuksuzluklara karşı tutukluların süresiz-dönüşümlü açlık grevi başlattığını hatırlatan Acettin, tutukluların, aileleri, sivil toplum örgütleri ve halktan çözüm beklediğini ifade etti. “İçeridekiler yapacağını yapıyor” diyen Acettin, “Önemli olan dışarıdaki gücün bir şeyler yapması. Toplumun algısını, yapısını ve düşünce tarzını değiştirecek olan yol ve yöntemleri bulmak zorundayız. Bunu kendimizden başlayarak tüm topluma yaymak, birlikte hareket etmek ve birleşik bir gücü oluşturmak gerekiyor. Bu grevlerin bitmesi için çözüm bulmak zorundayız. İktidar da üzerine düşen sorumluluğu artık yerine getirmelidir” şeklinde konuştu.

‘Hastaneye gitmek istemiyorlar’

Hasta tutukluların dayatılan uygulamalardan kaynaklı hastaneye gitmek istemediklerini aktaran Acettin, “Mahpuslar hastaneye gidip geldiklerinde çıplak arama dayatması ile karşı karşıya kaldıklarını ve 14 günlük kirli karantina koğuşlarında yaşamak zorunda kaldıklarını ifade ettiler. Mahpusları bu şekilde ölmeye razı bırakıyorlar. Dolayısıyla hasta mahpusların koşulları daha da ağırlaştırılıyor. Hasta tutukluların kelepçeli şekilde muayene edilmesi uluslararası kurallara ve insan hakları kurallarına aykırı bir durum. Ama bu şekilde tutuklular tedavi edilmeye çalışılıyor. Doktorların kelepçeli muayeneyi kabul etmemesi gerekiyor. Doktorların Hipokrat yeminine uygun davranmaları gerekiyor” dedi. 

İSTANBUL


Etiketler : İmralı F Tipi Kapalı Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi,