Ömrünün 38 yılını çalarak hapsettiler: Tedavisi de engelleniyor

13 Eki 2021

Ağır hasta tutuklu Ali Osman Köse 38 yıldır cezaevinde tutuluyor. Ailesine "kendi başıma yürüyemiyorum" dedi. Ailesi, tedavisinin engellendiğini belirterek tahliye edilmesini istedi: Her an ölüm haberi gelebilir endişesi içindeyiz

38 yıldır tutuklu ağır hasta tutuklu Ali Osman Köse’nin sağlık sorunlarının arttığını belirten yeğeni Mahir Köse, “Her an ölüm haberi gelebilir endişesi içindeyiz” diyerek gerekli tedbirlerin alınması çağrısında bulundu. Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde tutulan ağır hasta tutuklu Ali Osman Köse’nin böbrek kanseri, dolaşım sistemi hastalıkları, hipertansiyon, kronik kalp yetmezliği, işitme kaybı gibi birçok sağlık sorunu bulunuyor. 38 yıldır cezaevinde bulunan Köse’nin sağlık durumu ise her geçen gün kötüye gidiyor. 

Köse’nin yaşadığı sağlık sorunlarına ve maruz kaldığı hak ihlallerine ilişkin konuşan yeğeni ve vasisi Mahir Köse, her an amcasının ölüm haberini almaktan korktuklarını belirtti. Ailesinin birçok ferdinin dönem dönem tutuklandığını belirten Köse, 4 yaşından bu yana cezaevleri önünde olduğunu dile getirdi. 

 

'İçimiz yanıyor'

Amcasının tedavisinin yapılmadığını aktaran Köse, İnsan Hakları Derneği (İHD), avukatlar ve ailesi olarak yaptıkları başvurulardan sonuç alamadıklarını söyledi. Telefon görüşmesi olan günlerde gecikme yaşandığında büyük bir korku yaşadıklarını belirten Köse, "Her an öldü ölecek duygusuyla yaşıyoruz. İçimiz yanıyor. Sorun sadece amcam değil, cezaevleri amcam gibi tutuklularla dolu. Tüm hasta tutukluların özgürlüğüne kavuşması gerekiyor. İnsanlar cezaevinde ölüyor. Ama bu çığlığı duymayan yetkililer var.” 

Amcasıyla yaptığı en son telefon görüşmesini de aktaran Köse şunları söyledi: “Bana telefonda ‘kendi başıma yürüyemiyorum. Ancak birisi bana yardımcı olacak ki yürüyebileceğim’ dedi. Hastalıklarından dolayı çok fazla konuşamadı.” 

 

Koğuş arkadaşı anlattı: Ranzasından ayağa kalkamıyordu 

Ali Osman Köse ile 5 ay boyunca aynı koğuşta kalan ve tahliye edilen Hasan Basri ise şunları dile getirdi: “Birlikte kaldığımız süreçte o açlık grevinden yeni çıkmıştı. Onun için sağlık durumu iyi değildi. Birçok hastalıkları bulunmasına rağmen hala hapishanede tutuluyor. Aynı koğuştayken ranzasından ayağa kalkamıyordu. Hiçbir ihtiyacını karşılayamıyordu. Orada bir arkadaşımız onunla ilgileniyordu. Raporlarında ‘5 metrelik bir mesafeyi kendi başına yürüyemiyor’ tanısı koyulsa bile ‘cezaevinde kalabilir’ raporu verilmeye devam edildi.” 

Köse’nin kanser tedavisinin 3 ay geciktirildiğini belirten Hasan Basri, bir dönem tedavi için gittiğinde ise Köse’nin yatağa kelepçeli şekilde yatırıldığını aktardı. Hasan Basri şöyle devam etti: “Bu kişiye ‘hadi git’ deseler bile bu kişi ayağa kalkıp gidemez. Ben buna şahit oldum çünkü o süreçte hastanedeydim. O zaman bu durum karşısında sessiz kalmadım, tepkimi gösterdim ama beni dışarıya attılar. İktidar eliyle hasta tutsaklara uygulanan ahlaksızlık ve vahşi bir politika izleniyor.” 

Türkiye'deki hasta tutukluların durumuna dikkat çeken Hasan Basri, bir hasta tutuklunun daha cezaevinde ölmemesi için tahliye edilmeleri gerektiğini belirtti. Basri, tüm herkesi hasta tutuklular konusunda ses çıkarmaya ve eylemlere destek vermeye çağırdı. 

İSTANBUL 

 


Etiketler : Ali Osman Köse,