Okullar ticarethane değil

26 May 2018

Gazi Mahallesi’nde bir ilkokulda bahçenin ücretli parka dönüştürülmesi ve ücret ödeyemeyen öğrencilerin 4 saat sınıflarda bekletilmesinin yankısı sürüyor. Duruma tepki gösteren veliler, müdürün görevden alınmasını istedi

İstanbul’un Sultangazi ilçesi Gazi Mahallesi’nde (Yunus Emre) bulunan Mehmetçik İlköğretim Okulu yöneticilerinin kermes, gezi, tiyatro gibi etkinlikler adı altında öğrencilerden sürekli para talebinde bulunmasına isyan eden ailelerin tepkileri sürüyor. Bardağı taşıran son olay ise geçtiğimiz hafta yaşanmıştı. Okul bahçesine ücretli oyun parkı yapılmış, öğrencilerden bahçeye giriş için 10 TL ücret talep edilmiş ancak ödeme yapamayan öğrenciler 4 saat boyunca sınıflara hapsedilmişti. Durumu protesto eden 4 öğretmen ve bir veli, müdürün talimatıyla gözaltına alınmıştı.

Yeter ki insan olsun

Veliler ise okul müdürünün görevden alınmasını istiyor. Biri ilkokula, diğeri ortaokula giden iki çocuğu bulunan velilerden Ayfer Şen, muhakkak her hafta okul yönetiminin bir gerekçe ile kendilerinden para talebinde bulunmasından bıktıklarını söyledi. Son olarak yine 25 TL istendiğinde öğrenci velilerinin kendi aralarında seçtiği ve sınıf annesi denilen velinin çocuğunu “neden para vermiyorsun” diye çocuğunu sıkıştırdığını anlatan Şen, “Çocuk da eve ağlayarak geldi. ‘Anne sen vermiyorsun, herkes veriyor ben üzülüyorum’” dediğini aktardı. Yaşananları Milli Eğitim’e aktardıklarını dile getiren Şen, ‘kesinlikle bir lira dahi ödeme yapmayın’ dediklerini söyledi. Ancak, çocukların mağdur edildiğini kaydeden Şen, “Ben burada iki çocuk okutuyorum, akşama kadar 3-5 TL terzi işi yaparak. Nasıl yetiştirelim. Benim gibi bir sürü kişi var” dedi. Okulun spor salonunun ise başka bir okula kiralandığını aktaran Şen, “Müdür görevden alınsın istiyoruz. İnsan gibi insan gelsin. Dini, ırkı, siyaseti hiç önemli değil. Hangi siyasetten olursa olsun fark etmez. Yeter ki insan olsun” şeklinde konuştu.

Okul ticarethane değil

Sene başından beri farklı gerekçelerle kendilerinden para talep edilmesinden bıktıklarını dile getiren veli Derya Karatay da, öğrencilerden para toplamak istemeyen öğretmenlerin de okul yönetiminin baskısına maruz kaldığını kaydetti. Okuldaki baskıya son verilmesini isteyen Karatay, “Okulumuz kesinlikle ticarethane değildir, eğitim yuvasıdır” diye konuştu. Gidişata dur denilmesi gerektiğini ifade eden Karatay, “Çocuklarımızın kesinlikle parasız, eşit ve bilimsel eğitim almalarını istiyoruz” diye konuştu.

‘Bu para nereye gidiyor?’

Okul yönetiminin sürekli para talep etmesinden artık bıktığını vurgulayan veli Netice Aytuç, geçinmekte zorlanırken okul yönetimin kendilerinden sürekli para istenmesine anlam veremediklerini söyledi. Aytuç, okul yönetime şu soruyu yöneltti: “Bu para nereye gidiyor?” Velilerin zaten dar gelirli olduğunu ifade eden Okul Aile Birliği üyesi Seçil Sarıgül ise, “Aileler bu kadar para verse zaten başka yere gönderir. Spor salonları başkalarına kiralanıyor. Ama biz spor salonunu kendimiz doğru düzgün kullanmıyoruz. Bunun yanı sıra yılsonu partisi yapmak istedik, son senemiz diye 50 TL istiyor. Başka yerde yapmamıza izin vermiyor” ifadelerini kullandı. Velilerden Gürfiye Gürbüz ise okul bünyesindeki Pınar Karşıyaka Spor Kulübü’nde yaşanan usulsüzlüklere tepki gösterdi. Okul idaresinin okulun hiçbir şeyiyle ilgilenmediğini ifade eden veli Esin Taştan da, “Gidin tuvalete bakın rezil bir durum. Aidat yasak diyorlar ama bağış adı altında 40 TL alıyorlar” diyerek, bu sorunlar ve usulsüzlükler nedeniyle okul müdürünün görevden alınmasını beklediklerini ifade etti.

Sadiye Eser/İstanbul-MA


Etiketler :