Oğlunun cenazesini kargo yoluyla gönderdiler

11 Nis 2020

Dersim’de yaşanan çatışmada yaşamını yitiren Agit İpek’in cenazesi, Diyarbakır’da yaşayan ailesine PTT yoluyla gönderildi. Anne İpek'in defin işlemine katılmasına da izin verilmedi

Dersim'de merkeze bağlı Xelasor tepesinde 23 Mayıs 2017 yılında yaşamını yitiren HPG’li Agit İpek'in cenazesi ailenin tüm girişimlerine rağmen teslim edilmedi. Aileye cenazenin olmadığı bilgisi verilirken, Mayıs 2019’da aile aranarak İpek’i cenazesinin bulunduğu bilgisi verildi. Bunun üzerine İpek ailesi kente giderek DNA testi için kan örneği verdi. Yapılan DNA testi sonucu cenazenin İpek’e ait olduğu tespit edildi.

Dersim’de 2017 yılında yaşanan çatışmada yaşamını yitiren ve cenazesi ailesine 3 yıl sonra PTT ile gönderilen Agit İpek'in cenazesini ailesi defnetmek üzere Mardin'e getirdi.

Cenaze Mardin'de defnedildi

Mardin'in Artuklu ilçesine bağlı kırsal Elmabahçe (Tizyan) Mahallesi’nde defnedilecek olan cenaze öncesi köy jandarma tarafından abluka altına alındı. Köye giriş çıkışları kontrol altına alan jandarma, köylülerin cenazeye katılmasına da izin vermedi.

Cenazeyi defnetmek için mezarlığa sadece 3 kişinin girmesine izin veren jandarma, İpek'in annesi Halise İpek'in de defin işlemine katılmasına izin vermedi.

 

Kaynak: MA


Etiketler : DNA testi, Çatışma, Dersim,