Myanmar'da darbe karşıtı protestolarda ölü sayısı 581 oldu

07 Nis 2021

Myanmar ordusunun 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddiasıyla 1 Şubat'ta yönetime el koymasını protesto edenlere saldıran güvenlik güçleri çok sayıda kişiyi öldürüldü. Yüzlerce kişi hakkında da gözaltı kararı var

Myanmar'da 1 Şubat darbesinin ardından sokaklarda tansiyon düşmüyor. Myanmar'da askeri darbe ve seçilmiş hükümet üyelerinin gözaltına alınmasına karşı başlatılan protestolar sürüyor. Güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu yaşamını yitirenlerin sayısı 581'e çıktı.

Siyasi Tutuklulara Yardım Kuruluşu’nun (AAPP) yayımladığı günlük rapora göre son 24 saatte 11 kişi hayatını kaybetti. Raporda toplam can kayıplarının 581'e çıktığı, 2 bin 750 kişinin ise gözaltında tutulduğu bilgisi paylaşıldı. Darbe karşıtı 463 kişi hakkında ise gözaltı kararı bulunuyor.

Kliselere baskın

Öte yandan Myanmar ordusu, Kachin eyaletinde protestocuları arama gerekçesiyle kiliselere baskın düzenledi. Eyalete bağlı Mohnyin ilçesinde askerler, protestocuların gizlendiğini öne sürerek bazı kiliseleri bastı ve içeride bulunanlara saldırdı. Askerlerin baskın yaptığı kiliselerin giriş kapılarını kırdığı ve bazı eşyalara zarar verdiği kaydedildi.

Ordudan darbe

Myanmar ordusu, 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddiasıyla 1 Şubat'ta yönetime el koymuştu. Ordu, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii başta olmak üzere pek çok yetkiliyi ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve bir yıllığına olağanüstü hal (OHAL) ilan etmişti.

Myanmarlılar, 6 Şubat'ta demokrasiye dönüş talebiyle gösterilere başlamıştı. Ülkede geniş katılımlı gösteriler sürerken, gözaltındaki üst düzey hükümet yetkililerinin askeri mahkemede yargılanmalarına devam ediliyor.

 


Etiketler : darbe protestosu, Myanmar,