Müzik sustu, müzisyenler işsiz

23 May 2021

Pandemi ile birlikte müzik ve eğlence sektöründe işsiz kalanların sayısının milyonu bulduğunu anlatan müzisyenler, 'müzik sustu, müzisyenler işsiz' diyor

Pandemi nedeniyle eğlence mekanları, kafe ve bar işletmelerine getirilen kısıtlamalardan dolayı müzisyenler işsiz kaldı. Geçimini sağlayamayan müzisyenlerin bir bölümü enstrümanlarını satmak zorunda kaldı, 100'ü aşkın müzisyen ise intihara sürüklendi.

İzmir Müzisyenler Derneği Yönetim Kurulu üyesi Meltem Karasu, müzisyen Ayşegül Kuru ve Mertcan Titiz, pandemi sürecinde yaşadıklarını Mezopotamya Ajansı'na anlattı.

Pandemi döneminde 25 yıldır emek harcadığı sahneyi bırakmak zorunda kaldığını dile getiren müzisyen Ayşegül Kuru, kendisi gibi günlük olarak para kazanan tüm müzisyenlerin işsiz kaldığını söyledi. Geçtiğimiz yılın Mart ayından bu yana canlı müziğin sustuğunu belirten Kuru, yaşamını idame ettirebilmek için farklı iş arayışına girdiğini ifade etti. Sahnenin kendisi için bir iş mekanı olmak dışında, kendini mutlu hissettiği ve ifade ettiği yer olduğunu aktaran Kuru, "Bunlardan yoksun kalmak da tabii ki çok kötü etkiledi” dedi.

İntiharlar nedeniyle tanıdığı ve tanımadığı birçok meslektaşı için endişe içinde olduğunu dile getiren Kuru, "Hissedilen umutsuzluk arsızca tüm hayatınızı kaplıyor, enstrümanını satmayı ancak bu şekilde anlatabilirim; gittikçe koyulaşan bir umutsuzluk ve çaresizlik" diye konuştu.

Sayı milyonları buldu

Artan müzisyen intiharlarına münferit bir vaka gibi yaklaşılmasına tepki gösteren Mertcan Titiz de 14 ay boyunca bu sektörde çalışan ve sayıları milyonu bulan kişinin işsiz olduğunu belirtti. Titiz, bazı kentlerde belediyelerin müzisyenlere destek verdiğini ancak bunun da sistematik haline getirilerek genele yayılmadığına işaret ederek, “Devlet için bugün pandeminin 14'üncü ayı biterken söyleyebileceğim şey bu; utansalar yeter” diye konuştu.

İzmir Müzisyenler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Meltem Karasu ise müzik emekçilerinin güvencesiz, açlıkla yüz yüze bırakıldığını, ölümlerin önüne geçilmediğini dile getirdi. Karasu, dernek olarak bin müzisyenle iletişim kurarak kira ve erzak yardımı yaptıklarını da aktardı.

Sanat ve sanatçı korusun

Karasu, taleplerini şöyle sıraladı: “Kültür Bakanlığı tarafından müzisyenlere destek amaçlı başlatılan ‘Müzik Susmasın’ projesinin kapsamı genişletilmeli ve bu yardımlar yılsonuna kadar uzatılmalı. Bu süreçte işsiz kalan müzisyenler dahil herkese asgari ücret tutarında maaş bağlanmalı, işsizlik ödeneğinin iyileştirilerek süresi pandemi sonuna kadar uzatılmalı, mekanların gerekli önlemler alınarak açılması, vergi ve SGK’dan muaf tutulması, kira desteği ve istihdamı teşvik edici sosyal politikaların uygulanmalı, kayıt dışı çalışmaya karşı tüm sanatçıların ve diğer sektörlerdeki işçi ve emekçilerin sosyal güvenlik şemsiyesi altına alınmasını talep ediyoruz. Sanatı ve sanatçıyı koruyan program ve projelerin uygulanmasını istiyoruz.”

İZMİR


Etiketler : Pandemide İşsiz kalan müzisyenler, müzisyenler,