Müzik dünyası kapıları açıyor

17 Haz 2018

Bu yıl 7 farklı ülkeden katılımın olacağı Müzik Köyü, Muğla’nın Fethiye ilçesindeki mübadele köyü Kayaköy’de yapılacak

Geleneksel, yok olmaya yüz tutmuş, unutulmuş müzikleri araştırma amacıyla Fethiye’nin dağ köyünde Araştırma Topluluğu (AKAT) üyeleri tarafından kurulan Müzik Köyü Projesi, bu yıl 7 ülkeden 30’dan fazla sanatçıyı ağırlayacak.

Anadolu Rum müziğinden, Hakkâri Bölgesi Kürt müziğine, Karadeniz-Laz müziğinden, Arap Makam müziğine, Afgan müziğinden, İran ve Ermeni müziğine kadar birçok müziği bir araya getiren etkinlik, bu yıl Muğla’nın Fethiye ilçesindeki mübadele köyü Kayaköy’de yapılacak. 2015’ten beri Anadolu’nun yöresel melodilerini canlı tutmaya çalışan Müzik Köyü, bu yıl uluslararası etkinlikler de yapacak. 60’ın üzerinde sanatçının katkısıyla yürütülen projeden 3 yılda elde edilen deneyimler, yerel çalgıcılarla profesyonel müzisyen ve akademisyenleri buluşturulacak.
30 Temmuz 4 Ağustos ve 7-12 Ağustos tarihlerinde, iki etkinlikte gerçekleştirilecek Müzik Köyü etkinliklerinde Türkiye’nin yanı sıra 7 farklı ülkeden 30’un üzerinde sanatçı bir araya gelecek. Müzik dinletileri, atölyeler, seminerler, söyleşi ve konserlerin düzenleneceği köye, İran, Yunanistan, İspanya, Fransa, Suriye, Ermenistan ve Almanya’dan sanatçılar gelecek. Etkinliklerin genel sanat yönetmenliğini Mehmet Eser yürütecek.

MUĞLA


Etiketler :