Miraç’ın katledilmesinin hesabı sorulmalı

16 Eyl 2021

Şırnak’ta zırhlı araçla Miraç Miroğlu’nu katleden zanlı polisin serbest bırakılmasına siyasetçi kadınlar tepki gösterdi. Kadınlar, tüm muhalefete seslerini yükseltmeleri için çağrıda bulundu

Şırnak’ın İdil ilçesinde 3 Eylül tarihinde zırhlı aracın çarpması sonucu 7 yaşındaki Miraç Miroğlu yaşamını yitirdi. Zırhlı aracı kullanan polis ise savcılığın tutuklama talebine karşı İdil Sulh Ceza Hakimliği tarafından serbest bırakıldı. Daha sonrasında oluşturulan kaza raporunda, tüm görgü tanıklarının zırhlı aracın hızlı olduğunu söylemesine rağmen Miraç ‘asli kusurlu’ bulundu. Miraç’ın katledildiği günden bu yana farklı kesimlerden tepkiler gelmeye devam ediyor.

İzmir’de de siyasetçi kadınlar yaşananlara tepki göstererek, karakol ve kalekolların mahallelerden çıkarılması gerektiğini vurguladı.

‘Özel savaş politikasıdır’

Zırhlı araçların sadece Kürt bölgelerinde Kürtleri yıldırma, politika dışı bırakma, sindirme gibi özel savaş politikası olarak var olduğunu ifade eden Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Eşbaşkanı Besriye Tekgür, “Neredeyse kişi başına bir zırhlı araç bulunuyor. Kürtlerin üzerinde yoğun bir baskının oluşturulması hedefleniyor. Bunun hem çocuklar hem kadınlar üzerinden yapıldığını görüyoruz. Özellikle bir çocuğu panzerle kovaladıkları görüntüleri biliyoruz. Ezkaza çocuğun ayağı takılsa ezilecek” diye konuştu

‘İnsanlık dışılık olağanlaştırılıyor’

Bölgede insanlık dışı olayların olağanlaştırıldığını, bunda İzmir, İstanbul gibi metropollerden tepkilerin yükselmemesinin de etken olduğunu söyleyen Tekgür, “Devlet bütün Kürtleri terörist ilan etmiş ve terör adı altında Kürt bölgelerinde bunu uyguluyor. En ufak bir söylemde ‘Teröristtir, Kürt’tür, polise taş attı’ gibi söylemler üretiliyor. Basında ise bir çocuk bisiklete biniyor, karşıya geçiyor. Zırhlı aracın görmemesi mümkün değil. İnsan gözüyle bakmıyorlar ve öldürdüklerini kendilerine kâr olarak görüyorlar. Bu zırhlı araçların ve kolluk güçlerinin bir an önce oralardan çıkması lazım. Hem kolluk güçlerine hem zırhlı aracı kullananlara hem de erkek egemen zihniyete güç ve cesaret veriliyor. Yapan zaten devletin kendisi. Asker, uzman çavuş kolluk güçleri yapıyor. Kendilerinden biri yaptığı için cezasızlık politikası uygulanıyor” dedi.

Bu bir tecrit sistemi

Başta batı illerinde olmak üzere bütün muhalefetin sesini yükseltmesi gerektiğini ifade eden Tekgür, “Kayyumlardan biliyoruz bu politikayı. Bugün Kürt bölgelerinde yapılan politikayı batıda da yapacaklarını söylediler. Nitekim Türkiye’nin her yerine kayyum atanmış durumda. Kimse konuşamaz hale gelmiş. Biz insanlar ancak başımıza geldiğinde anlıyoruz. Bundan vazgeçilmeli. Kim olursa olsun olay karşısında ön yargılarımızı kırarak, insani duygularımızı öne koyarak sesimizi yükseltmeliyiz. Barolara, sivil toplum kuruluşlarına artan baskıları gördük. Bu tecrit sistemi her yere yayılıyor. Bu nedenle herkes karşı çıkmalı” şeklinde konuştu.

Bunun hesabı verilmeli

Sokakta bisikletiyle oyun oynayan çocukların panzer ile katledilmesinin sorgulanması gerektiğini ifade eden Emek Partisi (EMEP) İzmir İl Başkanı Emine Uyar, “Sonuçta çocuklar evlerinden çok uzağa gidemezler. Bir panzerin böyle sokak aralarına hem de hızla gittiğini babası ifade etti. Bunların soruşturulması, yaptırım uygulanması gerekiyor. Biliyoruz ki bu şekilde 40’a yakın ölüm gerçekleşti. Ve hiçbir kamu görevlisi gereken cezayı almıyor. Bu nedenle ölümler devam ediyor. Bunun hesabının hem anne babasına hem de bizlere verilmesi gerekiyor. Bizler de bu ülkede yaşıyoruz. Ülkemizin bir köşesinde böyle bir olay meydana geliyorsa bunun peşinin bırakılmaması, kamuoyunun duyarlı olması gerekiyor” dedi.

Futbol kulübü konuşabilirdi

Miraç’ın Galatasaray futbol takımı forması ile çekilmiş fotoğrafına atıfta bulunan Uyar, “Bu kulüpler kamuoyuna geniş kitleleri ilgilendiren meseleler hakkında açıklama yapabiliyor. Ülkemizde barışı istiyorsak huzur içinde güvenle geleceğe bakılabilsin istiyorsak yokmuş gibi davranılmamalı, sebepleri araştırılmalı. Bunları yaratan sebepler ortadan kaldırılması için mücadele verilmeli” diye konuştu. 

‘Bütçe savaş araçlarına ayrılıyor’

Eğitim, sağlık gibi temel haklar için kaynak ayrılmazken zırhlı araçlara, karakollara aktarıldığını ifade eden Türkiye İşçi Partisi (TİP) İzmir İl Yönetimi’nden Ekin Kamer de bunun halkın geleceğinin gözetilmediğinin kanıtı olduğunu söyledi. Hiçbir kurumun halkı baskılanacak insanlar olarak hedefe koymaya hakkının olmadığını dile getiren Kamer, “Sivillerin yaşam alanlarında zırhlı araçların kullanılması derhal sonlandırılmalı. En az 4 yaşından beri korkarak yaşamış bir çocuk. Bir çocuğun asla yaşamaması gereken şeyle çocuk içli dışlı. Çocuk sağlığı, yaşam hakkı, bedensel, psikolojik sağlığı hedefte. Gerçekten son derece acımasız bir terörü tüm Türkiye’ye yaydılar” ifadelerinde bulundu.

‘Müdahale edilmeli’

Kadınlar, eğitimciler, sağlıkçılar, veli örgütlenmeleri gibi tüm alanlarda seferberlik yaşanması gerektiğini dile getiren Kamer, son olarak şu ifadeleri sarf etti: “Yalnızca çocuklar için değil tüm toplum için. Şiddetten ibaret değil yaptıkları. Taşını toprağını birilerine peşkeş çekmekten tüm ülke her anlamda saldırı altında. Bütün bunlara topyekûn müdahale edilmesi gerekiyor.”

Melike Aydın / İzmir-JINNEWS


Etiketler : Miraç Miroğlu, Zırhlı araçla ölüm,