MHP'li belediye Irak seçimleri için hazırlanan şapkaları 'Kürdistan şapkası' diyerek toplattı

16 Eyl 2021

MHP'li belediye bir fabrikada Irak'ta yapılacak olan seçimler için hazırlanan 'Kürdistan Koalisyonu' logolu şapkaları toplatıp yaktırdı

Trabzon’un Şalpazarı İlçesi’nde şapka üretimi yapan Anadolu Şapkacılık adlı fabrikaya, Irak’taki seçimler için hazırlanan "Kürdistan Koalisyonu” logolu şapkalar nedeniyle MHP'li Belediye Başkanı Refik Kurukız ve ekipleri tarafından baskın yapıldı.

Irak’ta 10 Ekim'de gerçekleşmesi planlanan seçim için gelen sipariş üzerine üretim yapılırken fabrikaya gelen Kurukız, "yasa dışı" iddiasıyla zabıtalara şapkaları toplatarak yol ortasında yaktırdı.

Trabzon’un yerel gazetelerinden Taka’nın aktardığına göre Kurukız, şu açıklamayı yaptı:

"Burası Şalpazarı. Çepni Kültürümüzü, atalarımızın mirasını burada yaşatıyoruz. Burası öz be öz Türk Yurdudur. İlçemizde böyle bir hadisenin yaşanması tüm ilçe halkımız gibi beni de derinden üzmüştür. Belediyemiz olaya anında müdahale yaparak şapkaları imha etmiştir. İlçemizde tekstil imalatı yapan firmanın bu amblem ve renkleri taşıyan üretim yapması üzerine biz de kayıtsız kalamadık. Biz Türk milletiyiz. Ülkemizi bölmek isteyenlerin amblemleri Şalpazarı ilçesinde üretilemez"

Yerel basın, belediye başkanına konuyla ilgili ulaştığını ancak Kurukız'ın konu hakkında konuşmak istemediği belirtti.

Şirket yetkilileri endişeli

Konuyla ilgili açıklama yapan şirket yetkilisi Ömer Özdemir ise şapkaların Irak’ta yapılacak seçimlerde kullanılmak üzere sipariş edildiğini aktardı. Şapkaların yasadışı üretildiği iddialarını yalanlayan Özdemir, “Bu siparişler Türkiye Cumhuriyeti Devletinin izin verdiği çerçevede yasal yollardan ihraç edilmek suretiyle üretimine başlamış bulunmaktaydık. Bu üretim hem bölgemizde yaşayan bizimle çalışan vatandaşlarımıza iş olanağı sunmakta hem de devletimize döviz girdisi olarak fayda sağlamaktadır. Şalpazarı Belediye Başkanımız bugün yapmış olduğu ziyarette Irak için ürettiğimiz şapkaları görmüş ve bizlere bu şapkaların yasalara aykırı mı sorusunu sormadan, herhangi bir kolluk kuvvetinden yardım istemeden oracıkta şapkaların yasalara aykırı olduğuna ilişkin kanaat getirmiş ve belediye zabıtaları maharetiyle ve nezaretinde şapkalarımızı çevre komşularımızın, bölgede yaşayan vatandaşlarımızın önünde hunharca yakmak suretiyle ciddi bir maddi zarara yol açmıştır” dedi.

Can güvenliğimiz yok

Yaşanan olay sonrası bölge halkı tarafından linç girişimine bile maruz kalabileceklerini kaydeden Özdermir, “Can güvenliğimiz dahi olmayabilirdi. Şu anda bile bu durumdayız. Bütün bu yanlış uygulama maalesef Şalpazarı Belediye Başkanımızın böyle bir uygulamaya hakkı olmamasına rağmen, bu çirkin ve nahoş olayın gerçekleşmesinde baş aktör olarak belirmiştir. Maddi zarar her zaman karşılanır ancak oluşan itibar kaybı geriye çok zor gelir. Bu bölgenin namuslu şerefli ve vatansever bir evladı olarak bu yanlışın derhal doğruyla buluşabilmesi için yetkililerden ivedilikle yardım bekler, bu nahoş olayın biran önce doğruyla buluşmasını talep etmekteyim” diye belirtti.


Etiketler : Kürdistan,