Mermer ocağı istemeyen köylülere kurşun sıkıldı

27 May 2021

Van'ın Gürpınar ilçesinin Yurtbaşı köyünde yapılmak istenen marmet ocağına karşı direnen köylülerin üzerine asker ve korucular kurşun yağdırdı. 4 kişi ise gözaltına alındı

Van’ın Gürpınar ilçesine bağlı Yurtbaşı (Şêxan) mahallesinde yapılmak istenen mermer ocağına karşı çıkanların üzerine kurşun yağdırıldı.

Silahlı müdahalede 4 kişi gözaltına alındı. 

Ahırlar yıkıldı

Yurtabaşı Mahallesi’nin bulunduğu genişçe bir alanda mermer ocağı yapılması için ihale yapıldı. Dün akşam saatlerinde müteahhit firma yetkilileri, asker ve korucular iş makineleri ile mahalleye girdi. İş makineleri ardından mermer ocağının açılacağı alanda bulunan yurttaşlara ait 40 ahır yıktırıldı.

Bunun üzerine toplanan mahalleliler yıkıma tepki gösterirken, asker ve korucular iş makinelerinin etrafında nöbet tuttu. Mahallelerine mermer ocağı yapılmasına izin vermeyeceklerini belirten yurttaşlar, yürüyüş başlattı. Asker ve korucular köylüleri dağıtmak için üzerlerine kurşun yağdırdı. 

'Üzerimize kurşun sıkıldı'

Adının yazılmasını istemeyen bir köylü, asker ve korucuların hakaretine uğradıklarını belirterek, “Mahallemize 3 yıldan beri taş ocağı yapılmak isteniyor. Dün müteahhit firma, asker ve korucular mahalleye geldi. İş makineleri ahırlarımızı yıktı. Bunun üzerine protesto ettik. Bize müdahale ettiler ve yüzlerce kurşun sıktılar üzerimize. Bu sırada 4 mahalleli gözaltına alındı. Sabah saatlerinde gözaltına alınanlar serbest bırakıldı. Biz mahallemize mermer ocağı istemiyoruz. Mermer ocağı açılırsa biz burada artık yaşayamayız. Bize ‘burası hazine malıdır ve kesinlikle ocak kurulacak’ dediler. Biz buna asla müsaade etmeyeceğiz” dedi. 

Yapılan protestonun ardından asker, korucu ve firma yetkilileri mahalleden ayrıldı. 

VAN/MA


Etiketler : Yurtbaşı köyünde, maden ocağı,