MB'ye gece yarısı operasyonu pahalıya patladı: Dolar rekor kırdı, muhalefet tepkili

14 Eki 2021

Erdoğan'ın Resmi Gazete'de yayaınlanan kararıyla Merkez Bankasıbaşkan yardımcılarından 3'ü görevden alındı. Bunun üzerine Dolar ve Euro rekor üstüne rekor kırdı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  dün Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile Çankaya Köşkü'nde görüşmesinden sonra başkan yardımcılarından 3’ü görevden alındı. Cumhurbaşkanı’nın Resmi Gazete’de yayımlanan kararıyla, Merkez Bankası Başkan Yardımcıları Semih Tümen ve Uğur Namık Küçük ile Para Politikası Kurulu Üyesi Abdullah Yavaş görevden alındı.

Görevden alınanların yerine Merkez Bankası Başkan Yardımcılığına Taha Çakmak, Para Politikası Kurulu Üyeliğine ise Yusuf Tuna getirildi.

Dün gün içinde TL karşısında 9,13 düzeyine çıkan ABD Doları, gece yarısı Merkez Bankası yönetiminde yapılan operasyonun ardından Asya piyasalarının açıldığı saatlerde 9,18720 seviyesine kadar yükselerek rekor kırdı. Euro/TL de 10,638 seviyesine kadar yükselerek rekor tazeledi.

Bu operasyon sonrası piyasalarda yaşanan dalgalanmalar muhalefetinde tepkisine neden oldu. Türk Lirasının yaşadığı büyük değer kaybı bu tepkilerin başlıca sebebi

CHP'li Özel: Bir kişinin inadı yüzünden

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, yaşanan gelişmelere ilişkin olarak, "Bir kişinin inadı, Merkez Bankası'na yaptığı siyasi baskılar ülkemizi çok büyük bir ekonomik krizle baş başa bıraktı" değerlendirmesini yaptı.

Özel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Bir kişinin inadı, ekonomiyi bilmeden ekonomi yönetimine müdahalesi ve Merkez Bankası'na yaptığı siyasi baskılar ülkemizi çok büyük bir ekonomik krizle baş başa bıraktı. Aynı hataları yapıp farklı sonuçlar bekleyen bu yönetim değişmeden vatandaş rahat nefes alamayacak!" ifadesini kullandı.

Babacan: Kurum bir kişinin elinde oyuncak oldu

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan görevden almalar sornası sosyal medyadan paylaştığı mesajında Merkez Bankası'nın bir kişinin elinde oyuncak olduğunu dile getirdi. Babacan'ın mesajı şöyle:

"Bağımsız olması gereken bir kurum, tek bir kişinin elinde oyuncak oldu. Önerimi tekrar ediyorum: Sayın Erdoğan, uğraşmayın getir götürle. Varlık Fonu’nda yaptığınız gibi, Merkez Bankası Başkanlığı’na da kendinizi atayın. Gece yarısı kararlarıyla ülkeye zarar vermeye son verin"

Davutoğlu: Milletin geleceğini karartmayın

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ise iktidara seslenerek milletin geleceğini karartmayın dedi. Davutoğlu twitter adresinden paylaştığı mesajında "Beş ay önce atadığınız Merkez Bankası Başkan yardımcısını değiştirmenin cehaletinize çözüm mü olacağını zannediyorsunuz ? Faiz, kur ve enflasyon arasındaki ilişkiyi bilememenizin bedelini millet mi ödeyecek ?Yeter artık! Milletin geleceğini karartmayın." ifadelerini kullandı.Dolar alım satımı kimlik ile yapıalcak

Öte yandan geçtiğimiz yine tartışılan bir kararla Hazine ve Maliye Bakanlığı, döviz bürolarının çalışma düzenini değiştirdi. Resmi Gazete'de yayınlanan karara göre döviz alım ve satımlarında kimlik tespiti zorunlu hale getirildi. Döviz büroları alım satımlarda kişilerin TC kimlik numarası ve ya Pasaportları ile alınan bu alımları ve satımları kaydecek.

HABER MERKEZİ


Etiketler : CHP, Merkez Bankası, Gelecek Partisi, DEVA Partisi, Döviz Kuru,