Mardin’de ‘yaman’ oyunlar-2

22 Tem 2020

Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde kayyım sürecinde yaşananlar, insanın melekelerini zorlayan türden! Bir şehir ancak bu kadar katledilir ancak bu kadar talan edilir. Gerçek bir halk düşmanlığının anatomisi, tam da şovenist bir tarzda yürütülen ‘halk güzellemesinin’ ortasında hayat buluyor. 1 ve 2. Kayyım döneminde rejimi temsil eden, belediyeyi borç batağına sokan, rüşvet çarkı ortaya çıkan, hayali ihaleler yaptığı netleşen, mezarlık ve parkları imara açan, fuhuş şebekesi kuran, işçi kıyımı yaparak yeğenini müdür yapan, taşınmazları satışa çıkaran Mustafa Yaman, hesap vermeden gitti.

M. Yaman’ın merkeze çekilmesi ile 10 Haziran’da atanan yeni Vali Mahmut Demirtaş ile beraber tüm rant sistemi baştan aşağı oynadı. Geçen bir aylık süre zarfında, Mardin belediyesinde olan bitenler, vatan-millet edebiyatının gerçek yüzünü, kayyım denen faşist sistemin sosyo-ekonomi çarkını ve ısrarla neden talep edildiğini de tekrar tekrar gözler önüne seriyor.

1 Milyar 26 Milyon TL borçla geri alınan belediyenin kayyım yönetiminde olduğu son 10 aylık dönemde 470 milyon TL’nin üzerinde olan bütçesini tükettiği ve en az 200 Milyon TL daha borç yaptığı çıktı!

Mardin’in son bir ayında olan bitene göz atarsak, bunlar sadece ajanslara düşenler, bazı fikirler elde edebiliriz.

**Mustafa Yaman’ın merkeze çekilmesinin ardından belediyedeki yeğeni Yunus Emre Akça görevden alındı. İzmir’de yaşayan ancak belediyeden maaş alan Mercan Aykal ise, istifa dilekçesi verdi. Yaman’ın, döneminde “propaganda ekibi” için oluşturduğu Mardin Masa ekibi de farklı birimlere dağıtıldı.

**5 Nisan 2019’da Kayyım yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne Genel Sekreter olarak atanan Abdullah Yenigün görevinden alındı. Yenigün’ün yerine Adana’da Vali Yardımcısı olarak görev yapan Murat Süzen atandı. (Yeni vali Adana’dan gelmişti.)

**Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde müfettiş incelemesi başlatıldı. İncelemelerde çok sayıda belgenin kaybolduğu, kamera kayıtlarının ise silindiği tespit edildi. Özellikle yüksek meblağlı ihale dosyaları ile yapılan ödemelere ilişkin birçok kayda ulaşılamadığı öğrenildi.

**Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Kent A.Ş.’de personel listeleri üzerinde oynama yapılarak belediyede çalışmayan 5 kişiye maaş ödendi. Skandalda parmağı bulunan şirket yöneticisinin kendisine de fazla maaş ödendiği ortaya çıkarken, olayın üstü örtüldü. Yapılan incelemede 6 ay boyunca toplamda 171 bin 789 TL maaş alan bazı isimlerin belediyede çalışmadığı belirlendi.

**Kayyım yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde incelemelerini tamamlayan müfettişler, çok sayıda üst yönetici hakkında usulsüzlük ve yolsuzluk nedeniyle suç duyurusunda bulundu. Belediyede daire başkanları da görevden alındı. Kent A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanvekili Zeyni Teker, Kırsal Yollar Daire Başkanı Sinan Yıldırım ve Mali Hizmetler Daire Başkanı Adnan Kaya ile Destek Hizmetler Daire Başkanı İbrahim Erkan da görevlerinden alındı.

**Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyımının kanunu delerek 2 milyon TL’yi aşkın maliyetle tarihi Birinci Cadde’ye yaptırdığı ışıklandırmalar hakkında Mardin Barosu’nun başvurusu üzerine “dokuya aykırı” denilerek, kaldırılma kararı verildi.

**Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin önceki kayyımı Mustafa Yaman’ın “manevi kızı” olarak ün salan Merve Erciyas ile rüşvet aldığı belgelenen Bülent Erdolu da açığa alındı.

**Mardin Büyükşehir Belediyesi kayyımı Vali Mustafa Yaman’ın merkeze çekilmesinden bir gün sonra AKP’li 30 ismin “görülen lüzum üzerine” belediyede işe alındığı ortaya çıktı.

**Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde ihalelere fesat karıştırdıkları, hayali ihale düzenledikleri, usulsüz işlem yaptıkları tespit edilen 3 daire başkanı daha görevden alındı. Görevden alınan isimlerden İtfaiye Daire Başkanı Hadi Çomaktekin’in adı daha önce belediyede kurulan fuhuş şebekesine göz yummakla gündeme gelmişti.

**Mbb Muhtelif Kırsal Mahalle Yolları (Güvenlik Yolları) Bsk Yol Yapım İşi, 2018/48649 Mardin İl Geneli Asfalt Sathi Kaplama Yapım İşi (İdare Malı Bitüm), Mardin İl Geneli Menfezlerin Temizlenmesi Izgara Yapılması Ve Yol Çizgisi Çizilmesi İşi, Kırsal Muhtelif Mahalle Yolları (Güvenlik Yolları) Asfalt Yama Yapım İşi,, 2019 Yılı Kırsal Muhtelif Mahalle Yolları Stablize Yapım İşi (1.Kısım Alttemel Malzeme İle Yol Yapımı) vb. onlarca ihale var. Yüz trilyonluk değere varıyor bu ihalaler ve hepsinin ortak özelliği de 21c maddesine göre yapılması. Yani “Savunma ve güvenlikle ilgili özel durumların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması” gerekçesi sunulmuş.


Özetle Mardin’de gün yüzüne çıkan şeylerin hemen hepsi belgelenmiş oldu. Daha yüzlerce belge, durum ve yolsuzluk da ortaya çıkmayı bekliyor. Adına ‘kayyım modeli’ denilerek örnek gösterilen Mardin’de durum bu! Varın gerisini ve diğer yerleri siz düşünün…

Özgür Amed

Özgür Amed


Etiketler : ÖZGÜR AMED,