Manavgat'ta 'düşündürücü' yangın hızla yayılıyor

28 Tem 2021

Antalya'nın Manavgat ilçesinde büyük bir yangın çıktı. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek: Böylesi hiç olmamıştı. 4 bölgede başlaması düşündürücü

Manavgat'ta 4 bölgede eş zamanlı olarak yandın çıktı. Özellikle Yeniköy Mahallesi yakınlarındaki ormanlık alanda saat 12.00 sıralarında çıkan orman yangını rüzgarın da etkisiyle kısa sürede hızla yayıldı. 

Bölgede zeytinlik, defne ve badem bahçelerinin yanı sıra ormanlık alan zarar gördü. Yangın bölgedeki yerleşim yerleri ve tarım alanlarının yanı sıra hayvanların barındığı noktalara da sıçradı. Çevre dumanla kaplandı. Mahallelere su verilemiyor.

19 helikopter iki uçak

 2 yangın söndürme uçağı, 10 ilden 19 helikopter, 9 ilden 412 personel, 9 ilden 103 arazöz ve 2 ilden 6 dozer ile yangına müdahale edilmeye çalışıldı.Orman İşletme Müdürlüğü ve Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı itfaiye ekipleri de alevlere müdahale etmeye çalıştı.

Tahliye talimatı

Manavgat Kaymakamlığı Yeniköy Mahallesi'ndeki yerleşim yerlerinin tahliye edilmesi için Muhtar Abdullah Zeki Kavuklu'ya talimat verdi, 3 mahalle boşaltıldı. Manavgat Devlet Hastanesi'ndekiler de tahliye edildi.

Alevlerin Antalya-Alanya karayolundaki akaryakıt istasyonlarına kadar ilerlediği öğrenildi. Side kavşağı yakınlarında ormanlık alandaki yangın da Antalya-Alanya karayolu refüjündeki palmiye alanlarına sıçradı. 

'Görüntüler korkunç'

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen yangına ilişkin CNN TÜRK yayınında "Akılalmaz, kötü bir tablo. Tam anlamıyla neyin içinde olduğumuzu bile fark edemedik" dedi. 

Habertürk televizyonunda konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, "Böylesi hiç olmamıştı. 4 bölgede başlaması düşündürücü" dedi.

Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit, "Alarmdayız. Can kaybı olmamasını ümit ediyoruz. Mahsur kalanlara da ulaşılabilirse inşallah onları da kurtaracağız" açıklaması yaptı.

CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, Manavgat'ta çıkan yangın sonrası sosyal medya hesabından video paylaştı.

Özkan yaptığı paylaşımda, "Bir tarafımız sel diğer tarafımız yangın. Görüntüler korkunç. Geçmiş olsun Manavgat" ifadelerini kullandı.

ANTALYA

 


Etiketler : Manavgat orman yangını, Manavgat,