Manavgat yangını söndürülemiyor: Orman, evler, bahçeler yok oluyor

29 Tem 2021

Manavgat ilçesinde 4 ayrı noktada eş zamanlı çıkan yangın söndürülemiyor. Havadan ve karadan müdahalenin devam ettiği yangın bölgesinde alevler, yerleşim yerleri ve tarım alanlarını yok ediyor. Bir kadın "Hiçbir şeyimiz kalmadı. Nerede kalacağız? Nerede kalacağız? Dayanılır mı buna?" diye feryat etti

Türkiye'de bugüne kadar görülen en büyük yangınlardan biri Manavgat'ı küle çeviriyor. Antalya'nın Manavgat ilçesinde çıkan orman yangınlarının söndürme çalışması havadan ve karadan müdahaleyle devam ederken bir kişi yaşamını yitirdi.

 

28 Temmuz öğleyin başlayan yangında Kalemler, Yeniköy, Çolaklı ve Evrenseki mahallelerinin kuzey kısımları boşaltıldı. Elektrikleri kesildi.

Uçak ve helikopterlerle müdahale gece durdurulurken 29 Temmuz sabahının ilk ışıklarıyla havadan söndürme çalışmaları yeniden başladı.

Yangın 1 İHA, 2 uçak, 19 helikopter, 192 arazöz, 30 iş makinesi, 960 personel ve su ikmal araçlarıyla müdahale edilmesine rağmen söndürülemedi. 

Yangında 1 kişi hayatını kaybetti. 62 kişi dumandan etkilendi. Yangından 62 kişi etkilendi. 3'ü yanık, 2'si kırık, 57'siyse dumana maruz kalma sebebiyle tedavi altına alındı. Tedavileri tamamlanan 51 kişinin taburcu edildi.Orman yangınları rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayılırken alevlerin yerleşim yerlerine sıçraması sonucu bazı evler kullanılamaz hale geldi, ahır ve bahçelerdeki hayvanlar telef oldu, bazı araçlarda, iş makinelerinde ve meyve bahçelerinde hasar oluştu. Kalemler Mahallesi'nde birçok ev yangın nedeniyle tamamen kullanılamaz hale gelirken, birçok evin tarihi taş ev olduğu görüldü.

Evini yanarken görünce gözyaşlarına boğuldu

Kalemler Mahallesi'nde yanan evini gören bir kadın gözyaşlarına boğuldu. Kalemler Mahallesi'nde yanan evini görmeye gelen bir kadın, içeride hâlâ yanan ve dumanı tüten evinin durumunu telefonla bir tanıdığına anlatırken gözyaşlarına boğuldu. Kadın gözyaşları içinde, “Böyle iş mi olur Allah’ım? Böyle acı mı olur Allah'ım? Daha yanıyor, kalmamış bir şey, ne yapacağız? Hiçbir şeyimiz kalmadı. Nerede kalacağız? Nerede kalacağız? Dayanılır mı buna? Yavrumun çeyizleri, ciğerlerimin çeyizleri yandı” dedi.

Adı öğrenilemeyen kadın ve bir akrabası hayvanlarını bile kurtaramadıklarını, bir ağaçta bağlı durumda olan köpek ve inekle ahırda bulunan keçilerinin de yandığını gazetecilere gösterdi.

CHP ve HDP açıklamaları: Yüreğimiz yandıHDP Eşbaşkanı Mithat Sancar twitterdan şu paylaşımı yaptı: "#Manavgat'ta yanan ağaçlar, zarar gören tüm canlılar ve halkımız için üzgünüz, endişeliyiz. Bizim de yüreğimiz yandı. Dayanışmak ve yaraları sarmak için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız."HDP Ekoloji twitetrdan şu paylaşımı yaptı: "Geçmiş olsun #Manavgat . Yangına bir an evvel müdahale edilmesini hiçbir kayıp yaşanmamasını umuyoruz. #İklimKrizi en etkili şekilde yaşanırken orman varlıklarımızın yok oluşu çok büyük bir kayıp."

CHP Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Twitterdan "Manavgat'ta meydana gelen, bizlere büyük bir üzüntü veren orman yangınları nedeniyle tüm #Manavgat halkına geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Temennimiz yangının bir an önce kontrol altına alınması ve tahribatın daha fazla artmaması için" dedi.

CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan da twitterdan "Ülkemiz için kara gün. Manavgat'tan sonra Adana'da da yangın çıktı. Umarım daha fazla alan zarar görmeden söndürülür. Doğaya kıyanlara lanet olsun" paylaşımı yaptı.

İkdidar ne dedi?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yangına ilişkin Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Manavgat'ta çıkan yangından 62 kişi etkilendi. 3'ü yanık, 2'si kırık, 57'siyse dumana maruz kalma sebebiyle tedavi altına alındı. 112 ambulanslarımız, mobil komuta aracımız, UMKE ekiplerimiz olay yerinde. Devlet hastanemizin tahliyesi söz konusu değil. Hepimize büyük geçmiş olsun" dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ilçede 4 noktada başlayan ve geniş bir alana yayılan yangın alanında incelemelerde bulundu.

Pakdemirli "Oymapınar Barajı'nda 10 kişinin mahsur kaldığı bilgisi var. Hayati tehlikeleri yok, restorancı oldukları tahmin ediliyor. Kepezbeleni boşaltırken evinde yalnız kalan 82 yaşındaki bir amcamız vefat etmiş durumda" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da yangınının söndürülmesinin ardından ilçede 12 ekip ve mobil laboratuvarlarla hasar tespit çalışmalarını hızla neticelendireceklerini, yangından etkilenenlerin yaralarını bir an önce saracaklarını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "En kısa zamanda yangını kontrol altına almak suretiyle bir an önce temennimiz o ki cana hiçbir şey gelmeden bu yangını söndürmüş olalım. Geniş bir alanda süren yangının en kısa zamanda sönmesi temennimizdir. Olay tüm boyutları ile araştırılarak yangında zarar gören vatandaşlarımıza her türlü destek sağlanacaktır" açıklaması yaptı.

ANTALYA


Etiketler : Manavgat,