'Manavgat ormanını benzin dökerek yaktım'

23 Ağu 2021

Manavgat’taki yangının failli olarak tutuklanan Ali Y.'nin bin lira karşılığında ormanı yaktığı ortaya çıktı. Irkçılar, yangını Kürtler çıkardı diyerek Kürt avına çıkmış yol kesmiş, hatta Kürt yurttaşları yerinden etmişti

Antalya'nın Manavgat ve Akseki ilçelerinde çıkan yangını çıkaran kişiye dair ses kaydında çarpıcı itiraflar yer aldı. Günlerce yangını Kürtler-PKK çıkardı diyerek Kürt avına çıkan ırkçılar, yol kesip kimlik kontrolü yapmıştı. Çıkan dedikodu üzerine Manavgat'ta mevsimlik işçi olarak çalışan Kürt yurttaşlar, günlerce kaygı içinde yaşamış ve daha sonra yerlerinden edilmişti. Yangını bahane ederek Kürt yurttaşlara saldıranlara dair ise her hangi bir işlem yapılmamıştı. Gerçek ise çok geçemeden ortaya çıktı.

Ses kaydı ortaya çıktı

Antalya'da Akseki ve Manavgat orman yangınlarını çıkardığı iddiasıyla tutuklanan Ali Y.'yi kız arkadaşının kaydettiği ses kaydında itiraf ediyor. Kayıtlarda Ali Y., "Benzinle döke, döke, yaka yaka gittim" diyor. Hürriyet'in haberine göre, Antalya’daki yangınlarla ilgili Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı'nın koordinasyonunda yürüyen soruşturmalarda bazı detaylara ulaşıldı. Yangınlarla ilgili olarak, Özlem T. adlı bir kadın jandarmaya bir ses kaydı teslim etti. Konuşmalarda Ali Y. adlı kişi bu ormanları nasıl yaktığını anlatıyordu.

'Bin lira karşılığında yaktım'

İlk olarak Özlem T.’nin ‘şahit’ sıfatıyla ifadesi alındı. Özlem T., şunları anlattı:

“Telefonumdaki bir program ile görüşmelerimi kaydediyorum. Kayıtlar çoğaldığında silerim. Ancak Ali ormanı yaktığını anlattığı için bu ses kaydını silmedim. Ali telefonla beni aramıştı ‘Güçlüköy’ün Manhayıt mevkisindeki yangını bin lira karşılığında ben çıkardım. Hatta yangını çıkarmak için para veren kişi 250 lira da fazla verdi. Bu kişi bana ‘Yakalanırsan sarhoş ve madde bağımlısı olduğunu ve hiçbir şey hatırlamadığını söyle’ diye talimat verdi. Bana ormanı yaktıran ve para verenler farklı kişiler. Parayı vereni biliyorum ama yaktıranın kim olduğunu bilmiyorum. Çıkan yangının kimin işine yaradığını da bilmiyorum’ dedi. Ama bu talimatı ve parayı verenlerin kim olduğunu bana söylemedi. 1 Ağustos’ta Güneykaya’da bir çeşmenin yanında buluştuk. O esnada köyün olduğu taraf ve dağlar yanıyordu ve yangın söndürme uçakları geçiyordu. Ben ‘Ne olmuş buralara’ diye sorduğumda, sarılı haldeki elini göstererek ‘Bunun hesabını verecekler, burayı ben yaktım’ dedi. Yüz yüze görüşmemizde para meselesinden bahsetmemişti. Ali önceden de madde kullanırdı. Ancak en son gördüğümde madde bağımlığının ileri düzeyde olduğunu gördüm. Onun madde parası için orman yakacağını düşünmezdim. Ama son gördüğüm haliyle yapabileceğini düşünüyorum. Yangını anlattığı ses kaydını jandarmaya teslim ettim.”

Yangın yerinde!

Ses kaydı ve bu ifade üzerine Ali Y. gözaltına aldı. Sorguda madde bağımlısı olduğunu belirten Ali Y. suçlamaları reddederek, kız arkadaşını etkilemek için böyle konuştuğunu savundu. Ali Y. yangın sırasında ve sonrasında başka yerlerde olduğunu iddia etti. Ancak HTS kayıtları ve görgü şahitlerinin ifadeleriyle bu beyanlarının doğru olmadığı da ortaya çıktı. Tutuklanan Ali Y. ve bağlantılı olabileceği kişilerle ilgili soruşturma sürüyor.

HABER MERKEZİ


Etiketler : Manavgat orman yangını, Manavgat'ta kürtlere saldırı,