Maden yağmasında dur durak yok!

06 Eyl 2021

MAPEG tarafından ilan edilen maden ihalesi Resmi Gazete’de yayımlandı. Karara göre, 11 adet maden saha ihalesi açılırken, lisansları iptal edilen 578 maden sahasının daha ihale edileceği kararda yer aldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nce (MAPEG), 2 adet 1. grup, 3 adet 2. grup ve 6 adet 4. grup maden sahası ihale edileceği Resmi Gazete’de yayımlandı. Karara göre, Antep ve Niğde’de 1B grubu maden sahası, Burdur, Hatay ve Niğde’de 2. grup çimento ve kireç maden sahası ara veya uç ürün üretimine yönelik tesis kurulması şartıyla ihaleye çıkarıldı. Antep, Ordu, Trabzon, Kırşehir, Muğla, Konya, Niğde ve Kayseri’de ise 6 adet 4. grup bentonit, feldispat ve seramik maden sahası ara veya uç ürün üretimine yönelik tesis kurulması şartıyla ihale edileceği kararda yer aldı.

578 saha daha ihaleye çıkacak

Diğer yandan MAPEG tarafından hukuki durumu sona eren (lisansları geri alınan) 578 maden sahası için ihale yapılarak aramalara açılacağı alınan kararda dikkat çekti. Son yıllarda 2 milyon hektar alanın madenlere tahsisi yapılırken bu tahsislerde bir duraksama yaşanmadığı gibi orman yangınlarının yaşandığı alanların büyük çoğunluğunun maden sahaları ile çakışıyor olması maden yağmasının giderek daha da yoğunlaşacağını gösteriyor.

24 kez yasa, 27 kez yönetmelik değişti

MTA eliyle maden rezervlerini belirlemek için ormanlık alanlarda yüz binlerce metre yeraltı sondajı yapıldı. Bu sondajlardan elde edilen verilerle doğal alanlar dizginsizce yağmaya açılmaya başlanırken bu veriler ulusal ve uluslararası boyutta sermaye ile paylaşıldı. 2004 yılında çıkarılan maden kanunu sonrası hemen her yıl yönetmelikler değiştirilirken her yıl bir veya iki kez maden kanununda yapılan değişikliklerin sayısı 24’e ulaştı. 2004’ten bu yana maden yönetmeliklerinde ise 18 adet değişiklik yapılırken, yine madenciliği kapsayan yani onların çıkarları uğruna (orman yasaları vb.) 9 adet yönetmelik daha yayınlanarak yönetmelik değişikliği sayısı da 27’ye ulaştı. İktidar doğanın yağmalanmasını maden, enerji ve turizm vd. sermaye etkinliklerine bağlamış durumda.

EKOLOJİ SERVİSİ


Etiketler : Maden Ocakları, Maden, maden ocağı,