Maden şirketi 5 köyü yok edecek

28 May 2018

Mardin’in Mazıdağı ilçesine bağlı Karataş köyü ve 5 civar köy maden yatakları yüzünden yok olma tehdidi altında. Hukuki işlem başlatan köylüler ise, evlerini boşaltmaya zorlanıyor

Mardin’in Mazıdağı ilçesinde ETİ Bakır A.Ş.’ye ait olan fosfat yatakları ile bilinen maden yüzünden Karataş köyündeki meralar, ağaçlar ve tarlalar yok oluyor. Geçen yıl Temmuz ayında özelleştirme sonrası Cengiz Holding’in eline geçen madenden sonra halka “köyü boşaltın” tebligatı gönderildi. Tebligatın 1975 yılında alınan istimlak kararı ile gönderildiği belirtilirken, halk ise karara direniyor.

Ağaçlar kesiliyor Karardan sonra halk mera ve yerleşim alanını işgal eden maden işletmesine karşı hukuki yola başvurmuştu. Mardin İdari Mahkemesi’ne dava açan köylüler yürütmenin durdurulması için talepte bulunmuştu. Hukuksal sürecin devam etmesine rağmen şirket çalışmaları köy halkının tarlalarına kadar ulaştı. Ayrıca maden yatakları için alanı genişleten şirket, köylülere ait buğday tarlalarını mahkeme kararı henüz sonuçlanmadan kullanmaya başladı. Tahliye kararının sadece 400 hanelik Karataş köyünü değil 5 köyü ve binlerce insanı etkileyeceğini dile getiren yurttaşlar, genişleyen alan yüzünden şimdiden zorlandıklarını ve yeraltı sularının azaldığını ifade ettiler. Mera alanlarının da tehlikede olduğunu söyleyen yurttaşlar, köydeki tek ağaçlık alanın da yok edileceği konusunda endişeli.

MARDİN/JINNEWS


Etiketler :