Lübnan sokakları karıştı, ordu devrede

14 Eki 2021

Lübnan'da Şii Emel Hareketi ve Hizbullah destekçilerine ateş açıldı. Ölümler yaşandı

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta Şii Emel Hareketi ve İran bağlantılı olan Hizbullah'ın destekçilerinin üzerine ateş açıldı. Askerler sokağa indi.

Lübnan Temyiz Mahkemesi, Beyrut Limanı'nda geçen yıl meydana gelen patlamayı soruşturan hakim Tarık el-Bitar'ı "görevden alma" talebini 12 Ekim 2021'de ikinci kez reddetti. Bitar'ın görevden alınması talebinin Temyiz Mahkemesi tarafından reddedildiği; Mahkemenin, 4 Ağustos 2020'de Beyrut Limanı'nda meydana gelen patlamaya ilişkin soruşturmayı yürüten hakim Bitar'ı görevden alma yetkisine sahip olmadığı aktarıldı.

Kararın 14 Ekim'de protesto edildiği gösteriler nedeniyle Beyrut sokakları karıştı.  

Hizbullah'a yakın el Meyadin kanalı, en az 6 ölü, 60'dan fazla yaralı haberini geçti.

İran'ın desteğinde olan ve Suriye'de de savaşan örgütlerden Hizbullah ile Emel Hareketi destekçileri, Beyrut Limanı'nda geçen yıl meydana gelen patlamayı soruşturan hakim Tarık el-Bitar'ın yerine başkasının atanması talebiyle Beyrut Adalet Sarayı önüne doğru yürüyüş için toplandı.

Beyrut Adalet Sarayı'na doğru yürüyen göstericilerin Et-Tayyuna mevkiine geldiği sırada bazı binaların üzerinden ateş açılınca olaylar büyüdü.

Hizbullah'ın kalesi olarak bilinen Beyrut'un güney banliyösü ile Hristiyan Lübnan Güçleri Partisi destekçilerinin yoğunlukta olduğu Fırın Şubbak bölgesinde yaşanan olayın ardından silah sesleri uzun süre devam etti. Roket ve uzun namlulu silahların kullanıldığı olay, başlent Beyrut'ta büyük korkuya yol açtı.

Ordu devrede

Ordu devreye girdi. Askerler devriyeye çıktı. Lübnan ordusu sivillerden Beyrut'ta çatışma bölgesindeki sokakları boşaltmasını istedi, sokaklarda gördükleri silahlı kişilere ateş açacaklarını duyurdu.

Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, 11 Ekim Pazartesi günü yaptığı televizyon konuşmasında, "Beyrut Limanı patlaması davasını araştıran hakimin siyasi hedefleri var" demiş ve Bitar'ı hedef göstermişti.

Başbakandan açıklama

Başbakan Necib Mikati, Beyrut'ta herkesi sükunete çağırarak "Sebep ne olursa olsun fitnenin peşinden gidilmemesine davet ediyorum" dedi. Mikati, Şii Emel Hareketi lideri ve Meclis Başkanı Nebih Berri ile de iletişim kurduğunu kaydetti.

Şii Emel Hareketinden milletvekilleri Ali Hasan Halil ve Gazi Zuaytir'in avukatları bu hafta soruşturmayı yürüten hakim Bitar hakkında "görevden alınma" talebiyle dava açmıştı. Şii eski bakanlar Halil ve Zuaytir, Bitar'ı "Beyrut Limanı patlamasıyla ilgisi olmayan isimleri suçlayarak fitne çıkarmakla" suçluyor. Bitar ise hakkındaki "görevden alınma" talebi öncesinde, son duruşmaya katılmayan Ali Hasan Halil hakkında gözaltı kararı çıkarmıştı. Gerginlik nedeniyle 13 Ekim 2021 Bakanlar Kurulu toplantısı yapılamamıştı.

Beyrut Limanı patlaması: Amonyum nitrat vakası

Yolsuzluk ve işsizlik nedeniyle sık gösterilerin olduğu, siyasi krizlerin sıkça çıktığı Lübnan'da Beyrut Limanı'nda 

4 Ağustos 2020'de 552 ton amonyum nitrat patlamıştı. Beyrut savaş yerine dönmüş, çok sayıda mahalle yıkılmıştı.

Patlamada 200'ü aşkın kişinin hayatını kaybettiği, 6 binden fazla kişinin yaralandığı ve 300 bin kişinin patlama nedeniyle yerinden olduğu açıklanmıştı. Amonyum nitratın limanda nasıl tutulduğu sorgulanmış, yolsuzluk yeniden gündemleşmişti.

Hükümet de istifa etmek zorunda kalmıştı. 

BEYRUT

 


Etiketler : Emel hareketi, Hizbullah, Lübnan,