KYK yurdunda kadın öğrencilere kıyafet yasağı: Erkekler başını eğerek yürümüş!

13 Eki 2021

Cihannüma Kız Öğrenci Yurdu’nda, öğrencilerin odaları dışında pijama giymesinin “ahlaki” gerekçelerle yasaklandığı iddia edildi

İzmir’in Çiğli ilçesindeki Cihannüma Kız Öğrenci Yurdu’nda, öğrencilerin odaları dışında pijama giymesinin “ahlaki” gerekçelerle yasaklandığı iddia edildi. İddiaya göre, yasak, yurt hoparlöründen duyurulurken, öğrencilerin anlatımlarına göre, alınan gerici karara ilişkin “bazı öğrencilerin kısa kıyafetler giydiği ve bunun ahlaki olmadığı” gerekçesi öne sürüldü.

Seslerini sosyal medyadan duyurmaya çalışan ve güvenlik açısından ismini vermeyen öğrencilerden biri, “Geçenlerde yatak kapasiteleri arttı ve erkek taşımacılar girdi yurda, bundan sonra çıktı bu yasak” diye belirtirken, kadın öğrencilerden birinin “kısa kıyafet” giydiği ve yatağı taşıyan erkeklerin “kafasını eğerek yürüdüğü” iddiasının ardından yasak kararının alındığını dile getirdi. 

Anonsla duyuruldu

İlk olarak 4 gün önce yurt hoparlöründen anons yapılarak, İdare ve Öğrenci İşleri’ne pijama ile girmenin yasak olduğunun duyurulduğunu söyleyen öğrenci, ardından duyurunun değiştirilerek, yemekhane, kafeterya ve bahçede de pijama giymenin “kesinlikle” yasak olduğuna ilişkin yeni bir anons yapıldığını aktardı.

Anlatılara göre, 11 Ekim’de ise yurt yemekhanesinin balkonunda, yurtta ilk senesi olan öğrenciler için yapılan uyum toplantısında, kıyafet yasağı konusu gündeme gelirken, toplantıda öğrenciler karara dair şikayetlerini dile getirdi. Yasağın sebebini soran öğrencilere bir başka öğrenci ise “Biz sizi iç çamaşırınızla görmek zorunda mıyız” diyerek kararı savunurken, idaredeki görevlilerin ise “Arkadaşınız çok haklı bir noktaya değindi” diyerek gerici karara karşı çıkanların hedef gösterildiği belirtildi.

‘Ses çıkmazsa zorla yaptıracaklar’

Yaşananlara dair tepkisini dile getiren üniversite öğrencisi, “Tabi ki karara karşı çıkan insanlar oldu ancak büyük bir destek gelmeyince herkes sustu, bir de çoğunluk atılmaktan korktuğundan söylenen her şeyi sindiriyor. Tabii insanların bu kurala şu an pek uyduğu söylenemez ancak ses çıkmazsa zorla yaptıracaklar bunu. Kahvaltıya ve yemeğe giderken ya da sigara içerken neden kıyafet değiştirsin ki öğrenciler?” diye konuştu. Yasağı savunanlara ilişkin ise “Kendi fikirlerine uymadığı için başkalarının kısıtlanmasına seslerini çıkarmıyorlar” diyen öğrenci, Twitter hesabından paylaşım yaparak “Sesimiz olun ve bu gericiliğin önüne geçin, baskı altında hissetmek istemiyoruz” ifadelerini kullandı. 

Olayın sosyal medyada duyulmasının ardından ulaşmak istediğimiz yurt idaresi yetkilileri ise çeşitli gerekçelerle telefonlarımıza çıkmadı. 

Derya Doğan /İZMİR


Etiketler : Kıyafetime karışma, KYK,