Kuzey Kıbrıs hükümeti istifa etti

13 Eki 2021

Kuzey Kıbrıs Başbakanı Ersan Saner, UBP-DP-YDP azınlık hükümetinin istifasını sundu. CTP'nin Genel Başkanı Tufan Erhürman “Hayal aleminden gerçek dünyaya dönüş” yorumu yaptı

Kuzey Kıbrıs Başbakanı Ersan Saner, Meclis’te yaşanan nisap (yeter sayı) sorunu, hükümet ortağı iki partide yaşanan gelişmeler ve hükümet içinde ortaya çıkan bazı sorunlardan dolayı istifasını sundu. 

Kıbrıslıların AKP-MHP oyunlarıyla “atanmış” olarak gördüğü Kuzye Kıbrıs Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a istifasını sunan Saner, “Herkesin bildiği üzere Ulusal Birlik Partisi, Demokrat Parti, Yeniden Doğuş Partisi üçlü koalisyonu, kovid-19 salgını şiddetli bir şekilde tırmanırken Cumhuriyetçi Türk Partisi ile Halkın Partisi’nin hükümet etme sorumluluğundan kaçmaları üzerine, bir anlamda zorunlu olarak kuruldu.

8 Aralık 2020’de koalisyon protokolü imzalanır 19 Aralık 2020’de Cumhuriyet Meclisi’nden güvenoyu alırken de belirttiğim üzere hükümetimizin en temel amacı salgının ve onun getirdiği ekonomik sıkıntıların en az sıkıntı ile atlatılması idi. Ben, bizlere dışardan ve içeriden yaşatılan tüm sorunlara rağmen bu iki konuda başarılı olduk. Pandemi ile mücadelede dünyanın en iyi beş ülkesinden biriyiz.

Türkiye ile imzaladığımız İktisadi ve Mali İşbirliği Protokolü sayesinde ekonomimizin sorunlarının aşılması ve yeni bir kalkınma sürecine girme bakımlarından ciddi bir güvence sağlamış durumdayız. Hal böyleyken Ekim ayı başından itibaren yeni dönem çalışmalarına başlayan Meclisimizin toplanmasında nisap sorunu yaşıyoruz. Bu da halkımıza icraatları gerçekleştirmek ülkenin çeşitli ihtiyaçlarını gidermek adına yapmamız gereken yasa çalışmalarını engellemektedir" açıklaması yaptı.

'İki partinin içinde yaşanan sorunlar var'

Ersan Saner koalisyon içind esorunlar olduğun kaydederek şöyle devam etti: "Son olarak erken seçim tarihinin belirlenmesi için iyi niyetle yaptığımız önerinin de reddedilmesi göstermiştir ki bu Meclisin çalışması için muhataplarımızdan gereken anlayış ve desteği göremeyeceğiz. Bunlara ek olarak koalisyon ortağı iki partinin içinde yaşanan sorunlar vardır. Dolayısı ile Meclis’te yaşanan nisap sorunu, hükümet ortağı iki partide yaşanan gelişmeler ve hükümet içinde ortaya çıkan bazı sorunlar istifayı gündemime almama neden oldu.

Bu noktadan hareketle en kısa sürede Sayın Cumhurbaşkanımızı ziyaret ederek hükümetin istifasını kendilerine takdim edeceğim. Bu noktada şunların çok değerli halkımız tarafından bilinmesini hassaten rica ederim; Ben tüm uzlaşmacı, demokrat, kimliğimle bu hükümetin Devletimiz, Ülkemiz, Halkımız için başarılı olması, her hangi bir şaibeye adının karışmaması, ker kesimin, herkesin kucaklanması için elimden gelen her şeyi bana yapılan tüm haksızlıklara, komplolara, engelleme girişimlerine karşın yaptım.

Bundan sonrası, Sayın Cumhurbaşkanımızın, Meclisimizin, Parlamentomuzun ve Halkımızın takdirine kalmıştır. 8 Aralık’tan bu yana benimle birlikte bu ülkeye hizmet etmek için katkı sağlayan herkese, büyük destek ve anlayışını gördüğüm Anavatan Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay ve diğer Türkiye Cumhuriyeti Bakanları’na teşekkürlerimi ifade eder, saygılarımı sunarım."

Erhan Arıklı: Hayırlı olsun

UBP-DP-YDP Hükümeti’nin Başbakan Yardımcısı, YDP Başkanı Erhan Arıklı’dan istifa sonrası ilk açıklama şu oldu. “Başbakan Ersan Saner bugün Hükümetin istifasını sundu.Ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum.Şimdi sürecin Anayasaya uygun olarak işlemesini bekliyoruz.Mesela muhalefetin aylardan beri üzerinde durduğu geniş tabanlı bir seçim hükümeti kurma becerisini gösterip göstermeyeceğini hep birlikte göreceğiz.Bize göre 60 gün içerisinde geniş tabanlı bir Hükümet kurulursa ne ala. Kurulamazsa Aralık sonu erken seçim yapılmalıdır. Kaynak: Arıklı: “Hayırlı olsun… Aralık sonu erken seçim yapılmalı.” 

CTP: Hayal aleminden gerçek dünyaya dönüş

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Tufan Erhürman istifayı şu ifadelerle değerlendirdi: “Olmayan hükumet olmadığını nihayet idrak ederek istifa etti! Hayal aleminden gerçek dünyaya dönüş” 

LEFKOŞA

 


Etiketler : Tufan Erhürman, Kuzey Kıbrıs, Ersan Saner,