Kuruluşu 13 ay sürdü: Lübnan'da yeni hükümete güvenoyu

21 Eyl 2021

Lübnan'da 10 Eylül'de kurulan Mikati liderliğindeki yeni hükümet Meclis'ten güvenoyu aldı. Hedef çöküşü durdurarak kalkınma süreci başlatmak 

Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri, Necib Mikati başbakanlığında kurulan 24 üyeli kabinenin hazırladığı eylem planını görüşme ve güven oylaması için parlamentoyu topladı. Güven oylaması yapıldı. Mikati hükümeti, katılan 100 milletvekiliden 85'inin evet oyuyla güvenoyu aldı.

Başbakan Mikati, kabinesinin geçen hafta onayladığı eylem planını 20 Eylül 2021'de Meclis'e sunarak, kabinesini "kurtarma hükümeti" olarak tanıttı.

Lübnan'ı kurtarma ve vatandaşı günlük hayatında yaşadığı zorluklara karşı korumanın yanı sıra göçün önüne geçmeyi hedeflediklerini dile getiren Mikati, "Hükümet, hem içerde hem de dışarıdan Lübnan kurumlarına yönelik güveni geri kazanmaya çalışacak ve çöküşü durdurarak kalkınma sürecini başlatacak" dedi.

Hükümetin 2022 yılının bütçesini mali birtakım reformlarla hazırlayacağını belirten Mikati, Maliye Bakanlığı'nın yapacağı çalışmalarla kamu çalışanlarının maaşlarını iyileştirmeye çalışacaklarını söyledi.

IMF ile görüşecek

Güvenoyu aldıktan sonra kısa ve orta vadeli bir kurtarma programına dayalı planlama desteği için Uluslararası Para Fonu (IMF) ile müzakereleri başlatacaklarını dile getiren Mikati, Lübnan'ın deniz sınırlarını korumak amacıyla da müzakerelere gideceklerini belirtti.

Lübnan'daki Filistinli mültecilerin topraklarına geri dönme hakkına bağlı kalacakları ve Lübnan vatandaşlığının verilmeyeceğinin aktaran Mikati, ülkedeki Suriyeli mültecilerin vatanlarına geri gitmeleri için çalışmalarını sürdüreceklerini ve mülteci yüküne karşı uluslararası toplumun katkılarını talep edeceklerini dile getirdi.

Lübnan'ın Arap ülkeleri ile ilişkilerini güçlendirmeye odaklanacaklarını belirten Mikati, aynı zamanda Arapları da bu zor dönemde Lübnanlıların yanında durmaya çağıracaklarını kaydetti.

Sık sık protestolar oldu

Farklı din ve mezheplere dayalı siyasi bölünmeler açısından kırılgan bir yapıya sahip Lübnan'da 1975-1990 yıllarındaki iç savaştan bu yana en büyük ekonomik kriz yaşanıyor.

Beyrut Limanı'nda Ağustos 2020'de meydana gelen büyük patlama, Lübnan'daki ekonomik sıkıntıları artırdı ve yeni bir hükümet krizi ortaya çıkarmıştı. Patlama sonrası gelen tepkiler üzerine 10 Ağustos 2020'de istifa etmek zorunda kalan Hassan Diyab hükümetinden sonra siyasi gruplar arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle yeni hükümet kurulamamıştı. Fransa gibi ülkelerin baskısı ve yönlendirmesi, iç gerilimler nedeniyle hükümet 13 ay kurulamadı. Sık sık yolsuzluklar ve yoksulluk nedeniyle gözteriler oluyor, yaşanabilir şartlar oluşturulması talep ediliyordu.

BEYRUT 


Etiketler : Necib Mikati, Lübnan,