‘Kürtçe de var Kürdistan da’

18 Kas 2021

Son dönemde Kürtçeye yönelik yasaklar ve Kürdistan tartışmaları kurum ve platformların gündeminde. Kurum temsilcileri yasaklara karşı Kürtçeyi yaşatacaklarını belirterek, herkese dile sahip çıkma çağrısında bulundu

Geçtiğimiz günlerde Kürtçe yapılacak konser ve etkinliklerin yasaklanmasıyla Kürt diline yönelik baskılar tekrar gündem oldu. Meclis’te Kürtçenin “bilinmeyen dil” olarak tutanaklara geçmesi ve hükümet yetkililerinin “Kürdistan yoktur” demesi bir kez daha gözleri devletin inkar politikalarına çevirdi. Kürt Dil Platformu, Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırma Derneği (MED-DER) yöneticileri ve HDP Milletvekili Murat Sarısaç tartışmalara dair konuştu.

‘İnkarla yok olmuyor’

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın daha önce Kürdistan kelimesini kullandığını hatırlatan Kürt Dil Platformu Sözcülerinden Şerefxan Cizirî, “Kürtlerin yaşadığı bölgeye Kürdistan coğrafyası denir. Onlar inkar ediyor diye Kürdistan coğrafyası yok olmuyor” diyerek tepki gösterdi. Bu baskılara karşı halkın her yerde diline ve kültürüne sahip çıkması gerektiğini ifade eden Cizirî, “Dil bir halkın temelidir. Dilinizi kaybettiğiniz an halk olmaktan çıkarsınız” dedi.

Devletin asıl amacının Kürt dilini ve kültürünü yasaklamak olduğunu belirten Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırma Derneği (MED-DER) yöneticisi Rêzan Aktum da “Biz de bu inkar ve yasakçı anlayışlara karşı birlik olalım ve mücadele edelim. Biz Kürtler günlük yaşamda Kürtçe konuşalım, düşünelim ve yazalım. Ancak bu şekilde bu politikaları boşa çıkartabiliriz” dedi.

‘Kürdistan bir gerçekliktir’

HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç ise “Kürdistan’ı tartışmaya bile gerek yok, Kürdistan bir gerçekliktir. Kürdistan, ne Erdoğan’ın ne Erdoğan’dan öncekilerinin ne de Mustafa Kemal’in tanımasıyla meşrulaşacak veya meşrulaşmayacak bir şey değil, Kürdistan zaten meşrudur” dedi.

‘Karşı çıkmalıyız’

Devletin yasalarında Kürt dilini yok saydığına işaret eden Birca Belek Dil ve Kültür Derneği Eşbaşkanı Mîrza Ronî, “Önceleri birçok yerde ‘Bilinmeyen bir dil, tanınmayan bir dil’ diyerek dilimizi yasaklıyorlardı. Büyük bir mücadele ile bu dil onlara kabul ettirildi” diye konuştu. Ronî son olarak şunları söyledi: “Dilimize sahip çıktığımız seviye yetersiz. Belli oranda sahiplenme var ama yeterli düzeyde değil. Kürtçe şarkıların söyleneceği konserlerin yasaklanması ile televizyon kanallarımız, gazetelerimiz, kurumlarımızın engellenmesine karşı çıkmamız gerekiyor. Tüm bunlara karşı durmamız gerekiyor ki hiç kimse önümüze sınır koyamasın.”

 DİYARBAKIR / MA


Etiketler : Kürdistan, KÜRTÇE,