Kürt aileye 'Buraları satıp gideceksiniz’ deyip katlettiler

21 Tem 2021

Konya'nın Meram ilçesinde, 20 yıldır bölgede ikamet eden Kürt aileye saldırıda Hakim Dal katledildi. Kardeş Hamdi Dal şunları söyledi: "Kürt olduğumuz için bizi istemiyorlardı. Bize ‘buraları satıp gideceksiniz’ diyorlardı"
 

Konya’nın Meram ilçesinde bulunan Çarıklıköy’de 20 yıldır ikamet eden Diyarbakırlı aileye ırkçı saldırı gerçekleşti. Jandarmanın gözü önünde cereyan eden saldırıda aile fertlerinden Hakim Dal (43) öldürüldü. 

Karahüyük’de yaşayan saldırgan grubun daha önce de aileyi defalarca kez tehdit ettiği öğrenildi.

Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) MA'dan Berna Kişin'e konuşan katledilen Hakim Dal'ın kardeşi Hamdi Dal, Kürt olduklarından kaynaklı saldırının gerçekleştiğini söyledi. Dal, “Biz Kürt olduğumuz için bizi istemiyorlardı. Bize ‘buraları satıp gideceksiniz’ diyorlardı. Çevre köylerde yaşayan insanlar da bize baskı yapıyorlardı, buradan gitmemizi istiyorlardı. Daha önce de zaman zaman bizi tehdit ettikleri oldu. Gece saatlerinde köyümüzde bulunan boş arazide çobanlar hayvan otlatırken tartışma başladı. Tartışma sonrasında Karahüyük’den en az 60 kişilik bir grup silahlarla geldiler. Önce amcamın oğluna saçma attılar. Biz üç kişiydik ve çoban kavgasını bahane ederek Kürt olduğumuz için keyfi olarak bize saldırdılar. Ağabeyim saldırıda yaşamını yitirdi” dedi.

 

Avukat: Jandrmanın gözü önünde linç edildi

Aile avukatı Abdurrahman Karabulut’un edindiği bilgiye göre Dal jandarmanın gözü önünde önce yerlerde taşlarla, sopalarla linç edildi daha sonra silahla vuruldu. Av. delillerin toplanması için taş ve izmaritlerin de toplanmasını istediklerini söyledi. Karabulut, “Ancak biz delillerin toplanmasını isterken, Konya Emniyet Müdürü karşımızda olaya sebebiyet veren köylülerin avukatlığını yapıyor. ‘Köy kavgasıdır’ gibi söylemlerle bulunuyor. Maalesef benzer bir olay 2 ay önce yaşandı. Onların da aile avukatlığını yaptım. Ancak olaylara yeteri kadar ciddiyetle yaklaşılmadığı için yeni olaylar yaşanmaya devam ediyor” dedi. 

'Muhtar köylüleri aileye karşı kışkırtıyordu'

 

Görgü tanıklarından Mehmet Emin ise aileye yönelik saldırıların ilk olmadığına dikkati çekerek, “Aile hayvancılıkla geçiniyor. Uzun zamandır bu köyde yaşıyorlar. Daha önce de aileye karşı en az 3 defa saldırı girişiminde bulunuldu. Olayın azmettiricisi de muhtardır. Muhtar köylüleri aileye karşı kışkırtıyordu. Muhtar gözaltına alındı. Onun dışında gözaltına alınan kimse yok” şeklinde konuştu.

 Konya’nın Meram ilçesinde bulunan Bahçeşehir Mahallesi'nde yaşayan bir Kürt aile de 12 Temmuz’da aynı mahallede yaşayan ırkçı grup saldırmıştı. “Biz ülkücüyüz, sizi burada yaşatmayacağız” tehditleriyle saldırı gerçekleştiren ırkçı grup 4’ü kadın olan 7 kişilik aileyi ağır yaralamıştı.

KONYA

 


Etiketler : konya, Hakim Dal,