Kuran kursları  zorunlu  eğitimden sayılacak

17 Eyl 2021

İktidarın imam hatipleştirme projesinde yeni adım: 

Eğitimde dincileştirme politikası tüm hızıyla devam ederken, ayrılan dev bütçeler ve gerici uygulamaları ile gündemden düşmeyen Diyanet, 4-6 yaş grubu çocuklar için Kuran kurslarının okul öncesi zorunlu eğitimden sayılmasına yönelik somut bir adım atmaya hazırlanıyor. 

Kuran kurslarında yaşanan ardı arkası kesilmeyen taciz ve tecavüzlere karşı tepkisiz kalan Diyanet, 4-6 yaş grubu Kuran kurslarının, okul öncesi zorunlu eğitimden sayılması için Milli Eğitim Bakanlığı ve akademisyenlerle toplantı yapacak.

Örgün eğitim Kuran’la başlayacak

Gerici ve çağ dışı açıklamaları ile her dönem gündem olan ve geçtiğimiz günlerde dua ederek adli yılın açılışını yapması ile tepki toplayan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın başkanı olduğu Diyanet İşleri’nin, 2021 Yılı Kurumsal Mali Durum ve Beklentiler Raporu’nda, Kuran kurslarının örgün eğitim sisteminin bir parçası olmasına yönelik hedefler yer aldı. DW’den Alican Uludağ’ın haberine göre, hazırlanan raporda “Eğitim Hizmetlerine Yönelik Planlanan Faaliyetler” bölümünde, ‘4-6 yaş grubu Kur’an kurslarının okul öncesi zorunlu eğitimden sayılmasına yönelik MEB ve ilgili akademisyenlerle toplantı gerçekleştirilecektir’ denildi. Diyanet’in bu hedefinin hayata geçirilmesi durumunda, Kur’an kursları ilköğretim sisteminin ilk basamağı haline gelecek.

Üniversiteliler de hedefte

İlkokuldan üniversiteye kadar eğitimin her alanına dinci politikaları yerleştirmek için iktidarın görevlendirdiği Diyanet İşleri Başkanlığı, üniversitelileri de planlarına dahil etti. Hazırlanan raporda, “Gençlere Yönelik Yaygın Din Eğitimi” başlıklı bölümde, üniversite kampüsleri, öğrenci yurtları, cezaevleri, hastaneler ve gençlik merkezlerinde Kuran kursları açılacağı ifade edildi. Halihazırda barınma sorunları ile mücadele eden üniversiteliler, Diyanet’in yeni planlamasında da hedef haline geldi.

‘Mağdur etmemek için’miş

Konunun gündeme gelmesiyle oluşan tepkilerin ardından açıklama yapan Diyanet, durumun “Milli Eğitim Bakanlığının 5 yaş için uyguladığı okul öncesi zorunlu eğitimin yerine 4-6 yaş Kur’an kurslarının getirilmesi” şeklinde yorumlanmasının doğru olmadığını iddia etti. Kuran kurslarına devam eden öğrencilerin mağdur olmamasına yönelik planlama yapıldığını savunan Diyanet, “Buradaki durum, 4-6 yaş Kur’an kurslarını tercih eden velilerin çocuklarının da zorunlu olarak düşünülen okul öncesi eğitimi almış kabul edilmeleridir” ifadelerini kullandı. 

ANKARA


Etiketler : Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş,