Kovid-19 198 dersliği kapattı

13 Eyl 2021

Bakan Özer, 198 derslikte Kovid-19 nedeniyle eğitime ara verildiğini söylerken; TTB, 12 yaş üzeri de aşılansın dedi
 

Milli Eğitim Bakanı (MEB) Mahmut Özer salgın nedeniyle 1.5 yıl sonra açılan okullarda 198 derslikte eğitime ara verildiğini söyledi. Türk Tabipleri Birliği (TTB) ise 12 yaş üzeri çocukların da aşılanmasının teşvik edilmesi gerektiğini vurguladı. 1.5 yıl sonra açılan okullarda salgına yönelik yeterli tedbirleri alamayan iktidarın Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 850 bin derslikten 198’inde vaka ve yakın temas nedeniyle yüz yüze eğitime ara verildiğini söyledi. Mersin Valiliği’ni ziyaret eden Bakan Özer, 6 Eylül’de 81 ilde yüz yüze eğitime 57 bin 108 okulda başlandığını söyledi. Bu okullarda 850 bin dersliğin bulunduğunu dile getiren Özer, Sağlık Bakanlığı ile belirledikleri kriterler çerçevesinde tüm okullarda bu kriterlere riayet edilerek bir haftayı tamamladıklarını savundu.  

Görev topluma!

Özer, 850 bin derslikten 198’inde vaka ve yakın temas nedeniyle yüz yüze eğitime ara verildiğini belirterek, “Şu anda Covid-19 salgını ortamında en güvenli ortam okullardır” diye konuştu. Özer, okullarda belirlenen kriterleri harfiyen yerine getirmeye çalıştıklarını söyleyerek okulların kapatılması veya herhangi bir okulda vaka oluşmasının, okul içi ortamdan kaynaklanmadığını öne sürdü. Özer, salgında alınması gereken önlemlerde sorumluluğu halka vererek, “Çoğu kez okul dışı ortamlardaki bulaştan kaynaklanıyor. Kovid-19 salgınında yüz yüze eğitime devam etmesi ve 1.5 yıl aradan sonra bu iradenin kararlılıkla uygulamasında sadece Milli Eğitim Bakanlığı olarak bizlere görev düşmüyor, toplumun tüm kesimlerine görev düşüyor” dedi.

Sınıfların mevcudu

TTB Merkez Konseyi ve TTB Okul Sağlığı Çalışma Grubu’nun ortak açıklamasında, “Tam zamanlı yüz yüze eğitimin sürekliliği için düzenleme yapılmasının şart olduğu” vurgulandı. Açıklamada, 12 yaş üzeri çocukların da aşılanmasının teşvik edilmesi gerektiği vurgulanarak, “Okullarda çalışan tüm yetişkinlerin aşılamalarının tamamlanması elzemdir. Haftada iki kez PCR testinin pratikte uygulanması çok zordur. Bu nedenle, okullarda çalışan yetişkinlerin aşılanması asıl çözüm olacaktır. Sağlık bakanlığı ve Millî Eğitim Bakanlığı’nın PCR testi uygulamasında ayrı tutum aldığı ve bu uygulamanın somut olarak hayata geçmediği de tarafımıza gelen bilgiler dahilindedir. Yüksek yayılımda olmamız sebebiyle sınıf mevcutlarının mutlaka 30’un altına düşürülmesi gereklidir” denildi.

Sabun yok!

Cumhuriyet’in haberine göre CHP Parti Meclisi üyesi Umut Akdoğan, yüz yüze eğitime ilişkin hazırladığı raporda, “Birçok devlet okulunda temizlik yapmak için veliler okullara çağırılmıştır” dedi. Öğretmenler, okul müdürleri ve personelde aşı karşıtı olanların bulunduğuna işaret eden Akdoğan’ın raporunda, “Tüm ihtiyaçlar için zamanında ulaşmayan ödenek öğrenci başına 3 lira dahi değil” tespiti yer aldı. Akdoğan’ın raporunda öne çıkan başlıklar şöyle: “Okullarımız, İŞKUR aracılığıyla 8 ay boyunca çalıştırılan personele emanet edildi. Bu personelin çoğunluğu okulun açıldığı tarihte iş başına gelmiyor, okullar yaz aylarında kapanmadan okuldan ayrılıyor. Güvenlik personeli de bu geçici personel içinden seçildiği için okulların çoğunda güvenlik personeli de bulunmuyor. Okulların açılmış olmasına karşın çok önemli bir bölümüne temizlik elemanı henüz gelmedi. Birçok devlet okulunda temizlik yapmak için veliler okullara çağırıldı. Kimi okullarda öğretmenler kendi bütçelerinden para ayırarak bu temizliği yaptırmak zorunda kaldı. Okul tuvaletlerinde sabun dahi yok. Kimi yerlerde kırkı aşkın sayıda öğrenci bir sınıfta ders yapmak zorunda kalıyor.”

HABER MERKEZİ


Etiketler : Koronavirüs Türkiye, koronavirüs,