Kolombiya’da hükümetin vergi yasası ısrarına halk tepkili

21 Tem 2021

Kolombiya’da kongreye yeniden sunulan vergi reformunun ardından binlerce kişi sokaklara çıkarak hükümeti protesto etti

Kolombiya hükümetinin resmi olarak kongreye 3.95 milyar dolarlık vergi reformunu sunması ülkedeki protestoları tekrar alevlendirdi. Yasaya karşı çıkan sendikalar ve öğrenci grupları, reform kararının tekrar geri çekilmesi için sokaklara çıkma çağrısında bulundular.

Geçtiğimiz Nisan ayında meclise sunulan ve hükümete 15 trilyon Kolombiya Peso gibi bir kaynak sağlayacak olan yasa önerisi yoğun protestolar nedeniyle geri çekilmişti. Yaşanan olaylarda çok sayıda gösterici hayatını kaybederken, yüzlerce kişi de yaralanmıştı.

Devlet başkanı İvan Duque, yükselen borçlanma ve büyüyen mali açığı işaret ederek, yasasının hayati önem taşıdığı konusunda ısrar ediyor. Ayrıca hükümet, yasanın geçmesi durumunda sosyal programların desteklenebileceğini ve ülke ekonomisi hakkında kaygı duyan yatırımcıların yatışacağını da iddia ediyor.

Eylemciler başken Bogota’da toplandılar

Hükümetin vaatlerine ve sözlerine kuşkuyla yaklaştıklarını söyleyen on binlerce kişi başkent Bogota’da bir araya gelerek, yasayı protesto ettiler. Eylemciler şehrin 23 ayrı noktasında toplandı.

Reuters’a konuşan 68 yaşındaki Alicia isimli bir emekli, ‘vergilerimizle silah almaları ve insanları öldürmeleri nasıl adil olabilir? Gençleri desteklemek için buraya geldik’ diyerek hükümeti ve ekonomik planlarını protesto etti.

28 Nisan’da başlayan ve 6 hafta süren eylemlerde, polis göstericilere sert müdahale ederek, aşırı güç kullanmıştı. Polis bu gösteriler sırasında 30’a yakın kişinin yaşamını yitirdiğini iddia ederken, insan hakları grupları gerçek sayının çok daha fazla olduğunu söylüyorlar.

Ülkenin önde gelen sendikaları ise yaptıkları açıklamada, kongreye kendi reform paketlerini sunacaklarını belirttiler.

Dünyanın önde gelen kredi derecelendirme kuruluşları Kolombiya’nın kredi notunu düşüğe çekerken, bir ABD doları 3,842.97 Kolombiya Pesosu değerinde.

DIŞ HABERLER


Etiketler : Kolombiya vergi yasası, Kolombiya isyan, Kolombiya hükümeti, Kolombiya,