Kobanê Davası'nda öğle sonrası içeri giriş engeli gerilimi

17 Haz 2021

Kobanê Davası’nda öğle arası sonrası içeri girmek isteyen avukat ve izleyicilere polis engel olmak istedi. Avukat polislere "dün burada provokasyon için gelenleri engelleyecektiniz" dedi.
 

IŞİD'in Kobanê’ye yönelik saldırılarına karşı 6-8 Ekim 2014’te gerçekleştirilen eylemler gerekçe gösterilerek Halkların Demokratik Partisi'nden (HDP) 24’ü tutuklu 108 kişi hakkında açılan davanın 3'üncü duruşması sürüyor.  

Aranın ardından duruşma salonuna geçmek isteyen bir avukata polisin kimlik sorması üzerine, avukat, "Beni değil dün burada provokasyon için gelenleri engelleyecektiniz" dedi. Avukatın içeri girmesine engel olunması üzerine izleyiciler de içeri girmek istedi. Aradan önce duruşmanın görüldüğü salonda bulunan izleyicilere, "bu salona giremezsiniz" diyerek engel olundu ve çevik kuvvet barikat oluşturdu. 

Adliye koridoruna biriken çok sayıda polis kalkanlarıyla aralarında HDP'li milletvekillerinin de bulunduğu grubu iterek dağıtmak istedi. Polisin müdahalesi ve tavrını kabul etmeyen dava avukatları mahkeme başkanı ile görüşmek istedi.

Avukatların mahkeme heyetiyle görüşmesi üzerine, mahkeme heyeti birinci derece akrabalık ve soy isim şartı getirerek izleyici alacağını söyledi. 

Avukatların mahkeme heyetiyle yaptığı ikinci görüşmenin ardından salona 25 kişi izleyici olarak alındı. Diğer izleyiciler ise farklı bir salona alındı.

ANKARA 

 


Etiketler : Kobane Kumpası Davası,