Kiriakos Miçotakis: Türkiye agresif duruşuna son vermeli

27 Eki 2021

Mısır ve İsrail ile anlaşmalar yapan, Fransa ve ABD ile savunma anlaşmalarına imza atan Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis Türkiye'ye "agresif duruşuna" son verme çağrısı yaptı: Ne sindirileceğiz ne de egemenlik haklarımızın tehlikeye atılmasını kabul edeceğiz

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis (Kiryakos Mitsotakis), Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da düzenlenen Yabancı Yatırım Girişimi etkinliğinde ittifak anlaşmaları ve Türkiye ile ilgili açıklamalar yaptı.

Kiriakos Miçotakis, "Çöl'deki Davos" olarak adlandırılan Yabancı Yatırım Girişimi etkinliğindeki konuşmasından önce Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile bir araya geldi. 

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile görüşmeye ilişkin Yunanistan hükümetinden yapılan açıklamada, Atina ile Riyad'ın işbirliğini genişletmek üzere 'Yüksek İşbirliği Konseyi' kurma konusunda anlaştığı belirtildi. Konseyin ilk toplantısının 2022'nin ilk yarısında yapılacağı kaydedildi.

Deutsche Welle (DW) haberine göre konuşmasında Yunanistan'ın geçtiğimiz haftalarda ABD ve Fransa ile imzaladığı savunma anlaşmalarını hatırlatan Kiriakos Miçotakis şunları söyledi: "Biz güvendeyiz. Jeopolitik bir tehdit olduğunu düşünmüyorum. Ve günün sonunda Türkiye'nin de Doğu Akdeniz'deki bu agresif duruşunun bir sonuç getirmeyeceğini fark edeceğini düşünüyorum. İttifiklarımızı kurduğumuzu düşünüyorum. Çizgilerimizi çok net şekilde çizdik. Türkiye'nin bir noktada deniz yetki alanlarının sınırlandırılması konusundaki temel sorunun çözümü için Yunanistan'la yapıcı şekilde çalışacağını umuyorum. Biz her zaman diyaloğa açığız ancak ne sindirileceğiz ne de egemenlik haklarımızın tehlikeye atılmasını kabul edeceğiz."  Miçotakis'in konuşmasını dinleyen isimler arasında Prens Muhammed de bulunuyordu.

Ortak savunma anlaşması

Yunanistan Eylül 2021'de Fransa ile kapsamlı bir savunma anlaşması imzalamıştı. Atina söz konusu mutabakatın, üçüncü bir ülkeden gelebilecek bir saldırıya karşı ortak savunmayı öngördüğünü duyurmuştu. Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar ise Fransa ve Yunanistan arasındaki anlaşmaya tepki olarak "Bu işler boyunuzu ve gücünüzü aşar. NATO bir savunma örgütü. Burada müttefikler varken bunun içindekilerin ayrıca ittifaklar yapması hem AB'nin savunma gücünü hem de NATO'yu bölecek" demişti.

Atina yaklaşık Ekim 2021'de Washington ile imzaladığı mutabakatta, Girit Adası'ndaki ABD üslerinin kullanımını düzenleyen anlaşmanın süresini 5 yıl daha uzatmıştı. Anlaşma ayrıca ABD'ye Türkiye yakınındaki Dedeağaç gibi Yunanistan'ın farklı bölgelerindeki üslerde asker bulundurma ve yeni tesisler inşa etme konularında yeni kolaylıklar tanımıştı. 

Türkiye kuzeybatı sınırı yakınındaki Dedeağaç'ta bulunan liman; Balkanlar, Doğu Avrupa ve Doğu Akdeniz'deki askeri harekâtlarda lojistik destek açısından önem taşıyor.

RİYAD 


Etiketler : Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis,