Kılıçdaroğlu: Seni ve şürekânı seçime zorlamak için, elimden ne geliyorsa yapacağım

24 Kas 2021

Erdoğan'ın, "Londra'daki tefecilerin temsilcisi" olduğunu söyleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu erken seçime gitmek için ellerinden geleni yapacaklarını belirterek  4 Aralık'ta Mersin'den başlayarak mitingler yapacaklarını duyurdu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, erken seçim çağrısını yineledi. AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a "Seçimden niye kaçıyorsun?" diyerek tepki gösteren Kılıçdaroğlu, "Seni ve şürekânı seçime zorlamak için elimden ne geliyorsa yapacağım" ifadelerini kullandı.

CHP, döviz kurlarındaki yükseliş ve ekonomideki gelişmeler nedeniyle dün olağanüstü MYK kararı aldı. Dün Antep ve Urfa programlarını iptal eden CHP Lideri, bugünkü olağanüstü MYK toplantısına başkanlık etti.

Kılıçdaroğlu'nun, toplantının ardından saat 15:00'de basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan'ın 'dolar baronlarına hizmet ettiğini' söyleyen Kılıçdaroğlu, "Türk Lirası ne kadar pul haline gelirse Erdoğan o kadar memnun oluyor. Bankada doları olan köşeyi dönüyor. Bir günde yüzde 20-25 kâr elde ettiriyor. Kime hizmet ettiği belli. Sen Türkiye’yi birilerine peşkeş çekiyorsun, biz buna isyan ediyoruz. Kendi ülkende, kendi vatandaşına dolarla borçlanma dedim. Hani sen yerliydin, hani sen milliydin? Hani bu ülkenin parası Türk Lirası'ydı? Erdoğan şahsım hükümeti Londra'daki bir avuç tefecinin temsilcisidir" dedi. "Seni ve şurekanı seçime zorlamak için elimden ne geliyorsa yapacağım" diyen Kılıçdaroğlu, 4 Aralık'ta Mersin'den başlayarak mitingler yapacaklarını duyurdu.

Müteahitlerden neden dolarla borç aldın?

Kendi ülkende, kendi vatandaşına dolarla borçlanma dedim. Hani sen yerliydin, hani sen milliydin? Hani bu ülkenin parası Türk Lirası'ydı? Erdoğan şahsım hükümeti Londra'daki bir avuç tefecinin temsilcisidir. İsraf haramdır dedim, yolsuzlukları engelle dedim. İsraf diz boyu devam ediyor. Yolsuzluk yapanları, israfın her türlüsünü yapanları bırakın engellemeyi, devletin en üst kademesine getirdiler. Böyle bir tabloyu vicdanı olan vatandaşlar kabul edebilir mi? Bütün bu tabloların tek bir sorumlusu vardır; kifayetsiz, kibirli Erdoğan'dır. Kibir, şeytana özgü bir kavramdır, bunun da altını çizmek isterim.

Dışarıdan gelen 13 milyar dolar uyuşturucu parası

Açtığı belalardan nasıl kurtulabilirim bunun derdinde. Neymiş efendim, dış mihraklarmış. Dışarıdan kimliği belirsiz 13 milyar dolar para geldi. Kimin parasıydı bunlar, uyuşturucu baronlarının parasıydı. Diş mihraklar kim, çık söyle millete? 'Ben dış mihraklar dersem arkamdan gelenler olur' diyor. Millet artık bu numaraları yemiyor. Vatandaş cebindeki paraya, elektrik faturasına, mutfağa bakıyor. Hangi dış mihraklar? Her gelenin aldattığı bir adam Türkiye Cumhuriyeti'ni yönetibilir mi? Dış mihraklar demek beni kandırdılar demektir. Sen çocuk musun? Erdoğan ve şürekâsının tek bir hedefi vardır; Türkiye'yi fakirleştirmek, insanımızı fakirleştirmek. Cebinde doları olan, bankada doları olan köşeyi dönüyor. Bir günde yüzde 20-25 kâr ettiriyor. Bunlar gayri millidir, destekleyenler de gayri millidir.

Beyefendi, senin nerelerde ne yaptığını çok iyi biliyorum, dünyalıklarını da çok iyi biliyorum. Sen Türkiye'yi birilerine peşkeş çekiyorsun. Yaptığı tam bir deliliktir, saçmalıktır, zırvalıktır. Türkiye'yi bu zor tablodan çekip çıkaracağız. 

Erken seçim için elimizden geleni yapacağız

Buradan nasıl çıkarız? Bütün bu olayları yaratan temel unsur yanlış siyaset. Sorunu aşmanın yolu da siyaset... Nasıl aşacağız? Erdoğan ve şürekâsına sesleniyorum; milletten niye korkuyorsun, sandıktan niye korkuyorsun? Sandığı getir kardeşim... Yangın varsa sandığı getireceksin. Niye milletten korkuyorsun? Milletin iradesinden kaçılır mı! Getireceksin sandığı! Seni ve şürekânı seçime zorlamak için, seçim yaptırmak için elimden ne geliyorsa yapacağım. Erken seçim talebi sadece bizim partimizin talebi değildir. Erken seçim talebi milletin talebidir. Milletimizle beraber omuz omuza bu işin üstesinden geleceğiz. 4 Aralık Cumartesi günü Mersinlilerleyiz. İşçisiyle, memuruyla, çiftçisiyle, kamyon şoförüyle, herkesle buluşacağız. Talebi göreceksiniz, herkes erken seçim istiyor.

HABER MERKEZİ


Etiketler : CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu,