KDP yeniden hazırlık yapıyor

22 Tem 2021

TSK’nin Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik operasyonlarına destek veren KDP’nin harekete geçerek yeni bir hazırlık yaptığı belirtildi

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik olarak 23-24 Nisan 2021 gecesi başlattığı operasyon devam ediyor. KDP yetkililerinin açıklamalarıyla meşruluk kazandırmaya çalıştıkları saldırılarda TSK’nin zorlanması ve kayıplar vermesi üzerine bu kez KDP operasyona özel güçleri ile dahil olma girişiminde bulundu. Kürt kamuoyunun yoğun tepkisi sonucu duran KDP’nin yeni hazırlık peşinde olduğu belirtiliyor.

Konuya ilişkin Fırat Haber Ajansı’nda bir analiz kaleme alan bölgenin deneyimli gazetecisi Seyit Evran 23 Nisan’da TSK’nin Avaşîn Zap ve Metîna alanlarına saldırı sonrası KDP’nin de Zap ve Metîna’da harekete geçtiğini yazdı. Evran şu değerlendirmeyi: “KDP 4 Mayıs günü içinde Irak sınır güvenlik güçlerinin de olduğu bir miktar güçle Irak adına hareket ederek Metîna bölgesine bağlı Binavya ve Bêdehê alanlarındaki bir tepeye, Teşîşa ve Qumriye arasındaki bir tepeye ve bir başka yere gelip yerleşir.”

‘Kamuoyu baskı yapmalı’

5 Haziran’da KDP’ye bağlı güçlerin Metîna’nın stratejik noktalarından Girê Çarçel ve Girê Hakkari arasındaki boğaza 2 koldan saldırı düzenlediğini yazan Evran, her iki koldan 50’şer araçlık gücün alana girmeye çalıştığını, 6 Haziran’da da bunu sürdürdüğünü belirtti. 

Evran şunları yazdı: “Gerillaya karşı kuşatma biçiminde başlattığı bu girişimini Metîna’da mevzi ve yol yapımı ile alana güç yığınağı yaparak yerleşmeyi devam ettirdi. KDP’nin bu adımları başta Başûrê Kurdistan’ın siyasi partileri, örgütleri, yazar, aydın, sanatçıları ile akademisyenleri ve halkı ile dört parça Kürdistan ve diasporada tepki ile karşılandı. Zira KDP bunu Kürdün Kürde savaşına dönüştürmek istedi. KDP bir yandan bunu sürdürürken öte yandan Rençber Axa bölgesine güç gönderme hazırlığı yaptı. Kürt kamuoyu, partileri, örgütleri, yazar, aydın, sanatçılarından yoğun tepki gelince bunu durdurdu. Metîna’da Türk devleti girdikten sonra ormanları kesip yol ve bina yaparak yerleşmeye çalışmayı sürdürdü. KDP de tıpkı Türkiye gibi son iki yılda işgal amaçlı atılan adımlar tepki alınca, sessizleşip girdiği alanlara yerleşmeye çalışan bir tarz ve politika izledi. Bir süre sonra tepkiler sakinleşince yeni bir hamle yaparak başka bir yeri işgal ederek yerleşmeye çalıştığı görülüyor. Metîna’ya dönük tepkilerin dinmeye başladığı bugünlerde KDP’nin bazı yeni alanlara girmek için hazırlık yaptığı ve harekete geçmeye çalıştığını görüyoruz. Alanlardan gelen bilgiler de bu yönlü. Bu da aslında KDP’nin Türkiye ile işbirliği yaparak oynadığı oyunun giderek çok daha tehlikeli boyuta ulaştığını gösteriyor. Böyle devam etmesi durumunda KDP’nin neden olduğu bir Kürt savaşının kaçınılmaz olduğu görülüyor. Bunun için Kürt kamuoyunun sürekli bu konuda KDP’ye baskı yaparak onu durdurması gerektiği genel bir kanı.” HABER MERKEZİ 


Etiketler : KDP, sınır ötesi operasyon,