Kayyumlara kayyum atandı

10 Haz 2020

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile aralarında aynı zamanda belediyelere kayyum olarak atanan Diyarbakır, Mardin ve Siirt’in de bulunduğu 41 ilin valisi değişti

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile aralarında aynı zamanda belediyelere kayyum olarak atanan Diyarbakır, Mardin ve Siirt’in de bulunduğu 41 ilin valisi değişti. İçişleri Bakanlığı’nın üzerinde çalışarak geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı’na gönderdiği Valiler Kararnamesi’ne son şekli verildi. Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ne göre aralarında aynı zamanda kayyum olan Diyarbakır, Mardin ve Siirt’in de bulunduğu 41 ilin valisi değişti. 17 ilin valisi Mülkiye Başmüfettişi yapıldı, 24 ilin valisi ise başka illerde görevlendirildi.

‘Yaman’ Vali gitti ama...

Görevden alınanlar arasında AKP tarafından gasp edilen Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum olarak atanan Mustafa Yaman da var. Tunceli Valiliği sırasında yerel seçimlerde ‘AK Parti il başkanı gibi’ çalıştığı için 2010 yılında 7 ay 15 gün hapis ve kamu görevinden men cezası alan, ancak cezası ertelenen Yaman’ın adı, valilik yaptığı Giresun, Kırklareli ve Balıkesir’de de israfla, usulsüzlüklerle hep gündemde kaldı. Dönemin AKP Balıkesir Belediye Başkanı Edip Uğur’un, “Vali değil, devlet memuru bile olamazsın” dediği Yaman, Vali olarak geldiği Mardin’de, Büyükşehir Belediyesi’ne ikinci kez kayyım olarak atandı. Ancak orada da yerine kayyum atanan Ahmet Türk’ün, Yaman’ın ilk kayyumluk dönemine ilişkin paylaştığı belgeler, aynı usulsüzlükleri, yolsuzlukları, israfı gösterdi. Bunlardan en ilginci ise iki ay içerisinde 235 bin 105 liralık kuruyemiş alımı yaptığını gösteren belgelerdi. Yaman döneminde ayrıca, belediye KENT AŞ’de müdürlük yapan polis memuru Ercan Uysaler’in kadın çalışanları fuhuşa sürüklediği ortaya çıkmıştı. İlk kayyumlık dönemi 2 buçuk yıl süren Yaman, yerel seçimlerden sonra koltuğunu devasa bir borçla Ahmet Türk’e devrederken, seçimden sadece bir gün sonra, Ahmet Türk’ün görevden alınması için İçişleri Bakanlığı’na başvuruda bulunduğu ortaya çıkmıştı.

HABER MERKEZİ


Etiketler : Mardin, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, kayyum,