Kadri Bağdu cinayeti: Her yerde kamera olmasına rağmen faili meçhul bırakılmak isteniyor

13 Eki 2021

Gazeteci Bağdu cinayeti üzerinden 7 yıl geçti. Kadri Bağdu'nun eşi Şemsiye Bağdu: Her yerde kamera olmasına rağmen faili meçhule bırakılmak isteniliyor. Failler ortadadır

Gazeteci Kadri Bağdu'nun katledilmesinin üzerinden 7 yıl geçerken, soruşturma dosyası “daimi arama” kararıyla rafa kaldırıldı. Bağdu ailesi, davanın peşini bırakmayacaklarını belirterek, faillerin yargılanmasını istedi. 

Adana’da mavi bisikletiyle okurlara gazete dağıtırken 14 Ekim 2014’te IŞİD'in silahlı saldırısı sonucu Azadiya Welat gazetesi çalışanı Kadri Bağdu’nun katledilmesinin üzerinden 7 yıl geçti. 

Başlatılan soruşturmada, 2016'da IŞİD'li Servet Koç’un görüntü ve yazışmalarında cinayetin nasıl işlendiğini anlatmasına rağmen dosyada ilerleme sağlanmadı. Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, Ekim 2020’de cinayeti “Terör değil, adli bir vaka” olarak değerlendirerek yürüttüğü soruşturmada “daimi arama” kararı verdi. Bağdu ailesi, davanın peşini bırakmayacaklarını belirterek cinayeti işleyenlerin yargılanmasını istedi.  

MA'dan Cemil Uğur ve Hamdullah Yağız Kesen'in haberine göre Bağdu’nun eşi Şemsiye Bağdu, eşinin gazete için sürekli çalıştığını, gazetenin halka ulaşması için elinden geleni yaptığını belirterek şunları söyledi: “Gazeteyi ruhu gibi seviyordu. Sürekli bir gazete elinde olurdu. İlla yanında bir gazete olacaktı. ‘Bu gazete yanımda olmasa sabrım gelmiyor’ diyordu.” 

 

Mavi bisikletiyle...

Eşinin 14 Ekim 2014’te sabahleyin gazete dağıtmak için mavi bisikletine binip evden çıktığını ifade eden Şemsiye Bağdu, “Bir bakkaldan bir paket sigara alıyor ve kaldırımda içerken motosikletliler tarafından saldırıya uğruyor. Ondan geriye bir tane sigara paketi, çakmakları, gazete kartları, bozuk paraları ve fotoğrafları kaldı. Hepsini bir cam kutuda saklıyoruz” diye konuştu. 

Muhalif ise tutuklanıyor...

Apê Musa yolunda basın şehitleri kervanına katılan Kadri’nin ölümsüzleştiğini belirten Şemsiye Bağdu, “Kadri’nin öldürülmesi üzerinden 7 yıl geçti. 7 yıla rağmen soruşturma dosyasında bir ilerleme yaşanmadı. En ufak bir şey yapıldığında hemen mahkeme yapılıyor ve muhalif ise tutuklanıyor. Ama sokak ortasından bir gazeteci öldürüldü. Her yerde kamera olmasına rağmen faili meçhule bırakılmak isteniliyor. Failler ortadadır. Oğluma gönderilen videoda şahıs her şeyi anlattı. Buna rağmen bir şey yapılmadı” diye konuştu. 

Bu davanın peşini bırakmayacağını kaydeden Bağdu, “Katillerden hesap soracağız. Gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) gideceğiz. Elbet bir gün hesap soracağız. Benim ömrüm yetmese de çocukları hesabı soracak” dedi.

Kızı Nimet Bağdu: Öldürenler şu an dışarıda

Babasıyla her zaman iyi anlaştıklarını belirten Bağdu’nun kızı Nimet Bağdu ise, arkadaş gibi oldukları babasını hiçbir zaman unutmadığını ifade etti. Katillerin belli olmasına rağmen tutuklanıp yargılanmamasına tepki gösteren Bağdu, “Öyle güzel bir insanı öldürenler şu an dışarıda. Bizler bu durumu kabul etmiyoruz. Babımın katilinin yargılanmasını istiyoruz. Bunun için elimizden ne geliyorsa yapacağız” şeklinde konuştu. 

ADANA  


Etiketler : Kadri Bağdu,