Kadınların korunma taleplerinin reddedilmesi Meclis gündeminde

08 Nis 2021

Şiddet gören kadınların koruma ve tedbir taleplerinin reddedilmesi Meclis gündemine taşındı. Kerestecioğlu konyla Meclis'e ilaraştırma ve soru önergesi verdi

HDP milletvekili Filiz Kerestecioğlu “Şiddete uğrayanlar devlet kapısından döndürülüyor” başlığıyla Evrensel gazetesinin gündeme getirdiği; 6284 sayılı yasa gereğince kadınların tedbir ve koruma taleplerinin reddedilmesine ilişkin haberlerde yer alan örnekleri Meclis gündemine taşıdı. Filiz Kerestecioğlu, Meclis Başkanlığı’na bir araştırma önergesi; Aile Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanı ile Adalet Bakanı’na ise konuyla ilgili soru önergeleri verdi.

Kerestecioğlu Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasına dair gerekçeyi ise şöyle sundu:

Kadınlar geri çevriliyor

“Kolluk güçlerinin, şikâyette bulunan kadınları caydırmaya ve şiddet gördükleri kişilerin yanına göndermeye çalıştıkları, raporlarda kayıt altına alınmıştır. Karakol üzerinden sığınak başvurusu yapan kadınlara ‘sığınağa ancak savcılık üzerinden gidilebildiği’ şeklinde yanlış bilgi verildiği görülmektedir. Çok sayıda avukat bu konuda şikâyet almaktadır. 6284 sayılı Kanun kapsamında sığınaklara gitmek isteyen kadınlar, yer olmadığı gerekçesiyle geri çevrilmektedir. Basında yer alan haberlerde boşanma aşamasında olduğu erkek hakkında uzaklaştırma talebiyle karakola başvuran bir kadına polis memurunun ‘Uzaklaştırma işine artık biz bakmıyoruz, mahkemeye başvuru yapacaksınız’ dediği iddia edilmektedir.

Araştırma komisyonu kurulmalı

Karakollara yapılan başvuruların, resen alabilecekleri tedbirleri almaksızın aile mahkemelerine yönlendirilmesi de şiddete uğrayan kadınlar için güvence oluşturmamaktadır…Kadına yönelik şiddetle mücadelenin etkin biçimde yürütülmesi için gerekli kanun ve yönetmeliklerin kamu görevlilerince doğru uygulanıp uygulanmadığını incelemek için Meclis Araştırma Komisyonu kurulması gerekmektedir.”

Bakanlara da sordu

Filiz Kerestecioğlu, konuyla ilgili Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ile Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yanıtlanması üzerine Meclis’e soru önergeleri de iletti. Önergelerde şu sorular yer aldı:

“Mahkemelerin, tedbir başvurularını kanuna aykırı gerekçelerle reddetmesi bilginiz dahilinde midir? Bu konuda hangi tedbirleri alacaksınız?

Görevini kötüye kullanan hâkim ve savcılar hakkında soruşturma başlatacak mısınız?

Soru önergesinde cevaplaması üzerine, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a ise şu sorular yöneltildi:

Kolluk güçlerinin kadınların şikayetlerini kabul etmemesi bilginiz dahilinde midir? Bu konuda ne gibi tedbirler almayı düşünüyorsunuz?

Şikayetlerin bu kadar kolay geri çevrilerek, savcılıklara, mahkemelere yönlendirilmesini İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı ile bağlantılı görüyor musunuz?

Yoğunluk sebebiyle talepleri karşılayamayan Alo 183 hattı yerine sadece kadına yönelik şiddet alanında 7/24, ücretsiz ve çok dilli hizmet veren acil yardım hattı açacak mısınız?

Nüfusa ve erkek şiddetinin yaygınlığına oranla yetersiz kalan sığınakların sayısını artıracak mısınız?”

Kaynak: Jinha


Etiketler : Kadına yönelik şiddet, HDP soru önergesi, Filiz Kerestecioğlu,