'Kadının sesinin kısılması için tecrit uygulanıyor'

23 Tem 2021

PKK Lideri Öcalan’a yönelik tecridi değerlendiren Tevgera Jinên Azad aktivisti Zülfiye Kişmir, tecridin toplumun tüm kesimlerine uygulandığını belirtti. 

Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivisti Zülfiye Kişmir, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecride ilişkin JINNEWS’ten Sema Çağlak’a değerlendirmeler yaptı. 

Zülfiye Kişmir, Öcalan’a uygulanan tecridin aynı zamanda topluma, yaşama ve kadına uygulandığını belirterek, “Sayın Öcalan üzerindeki tecridi ele alırsak devlet, uluslararası dengeler ve yerel siyasetin hiçbiri birinden kopuk değildir. Dünyada örülen eril iktidar sistemine sadece Kürtler karşı çıkıyor” dedi. 

Tecridin etkilediği bir diğer alanın ekonomi olduğunu kaydeden Kişmir, şöyle devam etti: “Kürtlere savaş açarak, baskı uygulamak tecridin bir parçasıdır. Ülke ekonomisi AKP ve MHP’nin elindedir. Toplum bir yandan ada açlıkla terbiye ediliyor, bir yandan da toplumun kalkınması sağlanmıyor, kendine bağımlı hale getiriyor. Bu da beraberinde mafyavari bir siyaseti getiriyor. Buna karşı ses çıkaranları direk cezaevine koyuyor. Son beş yıldır iktidarın bu faşist yaklaşımları bir bütünen sadece Kürt halkına değil, ülke halklarına uygulanıyor.”

Tecridin en çok kadınlar üzerinde uygulandığını kaydeden Kişmir, “Kürt özgürlük hareketiyle birlikte kadın benliğinin farkına vardı. Bu da Sayın Öcalan’ın kadın özgürlüğünü ele almasıyla, kadının özgürlüğü olmadan toplumun özgürleşmeyeceği politikalardan meydana geldi. Kadın da yaşamı var ettiği gücünün farkına vardı. Bugün geldiğimiz aşamada ise gücünün farkında olan kadının sesinin kısılması için tecrit uygulanıyor” sözlerini kullandı.

DİYARBAKIR


Etiketler : Tecrit, Zülfiye Kişmir,