İzmir'de müteahhitler iş bıraktı

20 Eyl 2021

İzmir'de müteahhitler, inşaat malzemelerine yapılan zamlar nedeniyle 15 gün iş yapmama kararı aldı. 

İzmir Torbalı Ticaret Odası (TTO) İnşaat Komitesi, son yıllarda demir, çimento ve hazır betona yapılan zamlara ilişkin oda binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan TTO Başkanı Abdulvahap Olgun, son 3 yılda çimentoya yüzde 85, demire yüzde 137, betona ise yüzde 97 zam yapıldığını aktardı. Olgun, iş yapamaz hale geldiklerinden kaynaklı 15 gün ilçede inşaatların durdurulacağını açıkladı. Olgun, yapı inşaatlarında kullanılan ve 2018 yılında 180 TL olan bir metreküp beton fiyatının bu yıl 355 TL’ye çıktığını söyledi. Olgun, beton, demir ve çimentonun yanı sıra diğer 79 kalemde de son 2 ayda yüzde 50’lik artış olduğunu aktardı.

Olgun, “Hayatın her alanında zam var. Yüksek faiz, yüksek enflasyon ve yüksek kur üyelerimizin belini büktü. Ama inşaat sektörüne enflasyonun yanı sıra kartelcilerin fırsatçılığı eklenince ilçede konut yapımında yüzde 30’luk düşüş yaşandı. Yapı malzemelerine yapılan zamlarla Torbalılı müteahhitlerin inşaat yapamaması sonucunda ilçede konut stoku zamanla eridi" dedi.

Torbalı'nın, İzmir ilçeleri arasında sayı olarak en çok büyüyen ilçe konumunda olduğuna dikkati çeken Olgun, "Sadece bu sene Torbalı nüfusuna 8 bin 377 kişi dahil oldu. Torbalı’da her yıl ortalama 11 binin üzerinde konut yapılıp satılmakta. Ancak yapı malzeme kartelleri yine fahiş zamlar yaptı. Bu yapılan zamlar sonucunda müteahhitlerimiz inşaat yapamama durumunda kaldı ve mevcut konut stoku da artan nüfusun talebini karşılayamaz hale geldi. Bu nedenle 15 günlük iş bırakma eylemi yapıyoruz" diye konuştu.


Etiketler : İnşaat,