İYİ Parti Erdoğan’ı yalanladı

23 Tem 2021

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Kuzey Kıbrıs’ta yaptığı ziyaret davetleri ve Maraş’ın (Varosha) açılacağına ilişkin sözleri tartışılıyor 

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Kuzey Kıbrıs’taki program hakkında yaptığı, ‘CHP ve İYİ Parti genel başkanları da davet edildi ama onlar gelmedi’ açıklamasına İYİ Parti’den yalanlama geldi. 

İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, Kıbrıs savaşının 47. yıldönümünde İYİ Parti heyetinin protokolde son sıraya yönlendirilmesine ve Erdoğan’ın İYİ Parti’nin de Kıbrıs’a davet edildiği yönündeki açıklamasına “İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener ya da İYİ Parti adına bir davet gelmemiştir” tepkisini gösterdi. Savaşın 47. yıldönümü için 20 Temmuz 2021 günü Kıbrıs’a, Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın daveti üzerine İYİ Parti Siyasi İşler Başkanı Cihan Paçacı ve İYİ Parti Meclis Grup Başkanvekili İsmail Tatlıoğlu’nun gittiğini, ancak bu isimlerin protokolde son sıraya gönderildiğini belirten İYİ Parti Grup Başkanvekili Uğur Poyraz, “Ne diplomatik ne de siyasi geleneklere uygun düşmemiştir” dedi. 

Kınama kararı çıkarılabilir

Fransa, AB, ABD, Rusya'nın AKP-MHP yönetimine tepkisinden sonra İngiltere ise, Türkiye ile Kuzey Kıbrıs liderliğinin kınandığı bir metni BM Güvenlik Konseyi’ne sundu. Cyprus Mail gazetesinin haberine göre, İngiltere’nin sunduğu kınama metni bir BM Güvenlik Konseyi başkanlık açıklaması olarak hazırlandı. 

Metinde Maraş’ın statüsüne dair 550 ve 789 Sayılı Konsey kararlarına dikkat çekiliyor: Maraş’a kendi sakinlerinden başka kişilerin yerleştirilmesine dair girişimler ‘kabul edilemez’ olarak niteleniyor ve “Maraş’ta, ilgili kararlarla uyumlu olmayan herhangi bir adım atılmamalı” deniliyor. Erdoğan ile Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da isimleri anılmadan kınanıyor. Metinde, “Güvenlik Konseyi, Türk ve Kıbrıslı Türk liderlerin 20 Temmuz 2021’de kapalı Maraş’ın bir kısmının daha açılmasına dair Kıbrıs’ta yaptığı açıklamayı kınar” deniliyor.

ANKARA


Etiketler : Maraş, Kuzey Kıbrıs, Varosha,