İtalya’da sanat köprüsü

05 Tem 2020

İtalya’da düzenlenen ‘Ravenna Festivali’ne Zehra Doğan ve Aynur Doğan katılıyor. Festival,Türkiye’nin desteklediği ÖSO grupları tarafından katledilen Kürt aktivist ve siyasetçi Hevrîn Xelef’e adandı

İtalya’nın Ravenna kentinde uzun senelerdir yaz mevsiminde gerçekleşen “Ravenna Festivali”, opera ve klasik müzik üzerine inşa edilmiş olması yanında dans, sinema gibi sanatlara da yer veren bir kültür etkinliği. 1990 yılında, orkestra şefi Ricardo Muti’nin eşi Cristina Mazzavilani Muti tarafından kurulan festival her yıl farklı mekanlarda gerçekleştiriliyor. Festival, 1997’den bu yana halklar ve kültürler arasında müzik ve sanat yoluyla diyaloga adanmış bir proje olan “Dostluk yolları” konserlerini içeriyor.

‘Dostluk yolları konseri’

 

Festival, bu yıl sanat aracılığıyla Kuzey ve Doğu Suriye’ye odaklanıyor. Festival, “Sanat ve kültürle kurulan bir köprü - Dostluk yolları, Suriye için konser” başlığı altında iki konseri seyirciye sunuyor. İlki 3 Temmuz’da, ikincisi ise 5 Temmuz tarihinde gerçekleşecek konserlerde Ricardo Muti yönetiminde, Orchestra Giovanile Luigi Cherubini ve Syrian Expat Philharmonic Orchestra (SEPO,) Ludwig van Beethoven’in “Eroika” senfonisini çalıyor. Ayrıca konsere sanatçı Aynur Doğan şarkılarıyla, Zehra Doğan ise performansıyla Kürt kadınların yaşadıklarına tanıklığı ile katılıyor. Konser, 12 Ekim 2019’da Tirwazî’de Türkiye’nin desteklediği ÖSO grupları tarafından katledilen Kürt aktivist ve siyasetçi Hevrîn Xelef’e adandı.

İtalya basını geniş yer aldı

Festival, her yıl seçilen konuyla ilgili özel bir kitap yayınlıyor. 2 Temmuz günü Ravenna Festivali’nin 2020 kitabı Alighieri Tiyatrosu’nda düzenlenen bir basın toplantısıyla tanıtıldı. Toplantıda konuşan orkestra şefi Ricardo Muti’nin eşi Cristina Mazzavilani Muti, şunları dile getirdi: “Kürt halkının mücadelesi, özellikle Kürt kadınların öncülüğü bize çok şey öğreniyor. Ben şahsen, kendimi Kürtlere çok yakın, hatta onlardan biri gibi hissediyorum. Aynur Doğan ve Zehra Doğan’ın bugün aramızda olması bizim için çok önemli.”

‘Kadınlara destek çok önemli’

Ardından ise kitapta 5 sayfanın eserlerine ve taşıdığı tanıklıklarına yer verilen Zehra Doğan söz aldı. Doğan, “Ortadoğu’da kadınların mücadelesinin çok önemli bir yeri var. Bu yüzden desteklenmeleri çok sevindirici. Hevrin Xelef’in katledilmesi, cansız bedeninin teşhir edilmesi, eril zihniyetin kadınlara yönelik şiddetin ve düşmanca zihniyetin bir simgesi haline geldi. Çünkü bu zihniyet, Hevrîn’e ve katlettiği tüm kadınlara bu şiddeti uygularken, kadınlara bir göz dağı verme çabasında. Ama buna rağmen, kadınlar Hevrîn’in bedenini, omuzlarında taşıdı. Bizim için burada olmak önemli.” dedi. Doğan, Brescia Müzesi’ndeki sergisi çerçevesinde 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında müzenin girişimi ile düzenlenen ve Hevrîn Xelef’e adanan bir performans gerçekleştirip portresini çizmişti.

Sanat köprüsü

Festival kapsamında dün akşam ise Rocca Brancaleone’da Hevrin’e adanan konserin özel konukları Aynur Doğan muhteşem sesi ve şarkıları ile Zehra Doğan ise sahnede gerçekleştirdiği performansında çizdiği resimle izleyicilerde büyük bir heyecan yarattı. Festival kapsamında Güney İtalya’da Tiren Sahili’nde yer alan ve önemli bir antik kent olan Magna Graecia’daki tarihi Paestum Tapınağı’nda etkinlikler düzenlenecek. Etkinlik bu kez de IŞİD’in saldırdığı Palmira Arkeoloji Müzesi yöneticiliğini yapmış ve 18 Ağustos 2015’te IŞİD tarafından katledilen arkeolog Khaled al-Asaad’a adanıyor. Bugüne kadar sanat performanslarının yasak olduğu tarihi mekanda, ilk kez verilen özel izinle yeni performansıyla sahne alacak Doğan, IŞİD’in yok etmeye çalıştığı kültür ve tarihin tanıklığını tuvalinde seyirciye taşıyacak.

KÜLTÜR SERVİSİ


Etiketler : Ravenna Festivali, Aynur Doğan, Hevrin Xelef, Zehra Doğan,