Kadınlar İstiklal'den Karaköy'e yürüdü, Çanakkale'de İskele Meydanı'na yürüyüş

25 Kas 2021

25 Kasım Kadın Platformu öncülüğünde Taksim'de bir araya gelen kadınlar, polis saldırısı ardından “Geceleri de sokakları da meydanları da terk etmiyoruz” diyerek Karaköy'e doğru yürüyüşe geçti. Kadınlar, eylemi Karaköy'de halaylarla sonlandırdı

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslar arası Mücadele Günü’nde yüzlerce kadın 25 Kasım Kadın Platformu'nun öncülüğünde Taksim Tünel Meydanı’nda bir araya geldi. “Erkek devlet şiddetine karşı isyanımız bitmedi, büyüyor. Umudumuz, gücümüz birbirimizde” şiarıyla bir araya gelen kadınlar, meydanda taleplerini haykırıyor.

Kadınların buluşması öncesi, Beyoğlu’nun Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi başta olmak üzere birçok cadde ve sokak bariyerlerin yanı sıra zırhlı araç ve çevik kuvvet araçları ile ablukaya alındı. Polis ablukasına aldırış etmeyen kadınlar, Tünel Meydanı’nda pankartları ile toplandı.

Kadınlar sık sık, “Geceleri de sokakları da meydanları da terk etmiyoruz”, “Kadınlar artık susmayacaklar, susmayacaklar”, “Zıpla zıpla zıplamayan Tayyip’tir”, “Deniz Poyraz ölümsüzdür”, “Erkek adalet değil gerçek adalet” sloganları atıyor. Eylemde, “Patriarkaya karşı feminist özsavunmaya”, “Hükümet istifa”, “Ellerimizi ve sesimizi birleştiriyoruz”, “Aradığınız makbul kadına ulaşılamıyor, şu anda Taksim’de direnişte”, “Jin jiyan azadi”, “İsyanı yükselt” “Şüpheli kadın ölümü yoktur, gizlenen erkek şiddeti vardır”, “Hasta kadın tutsaklara özgürlük”, “Kürdüz kadınız buradayız” dövizleri taşıdı.

Kadınlar yürüyüşe geçti

Büyük bir coşkunun hakim olduğu Tünel Meydanı’nda, “ Erkek-devlet şiddetine karşı isyanımız bitmedi, büyüyor. Hayatlarımız için mücadeleye” pankartını açan binlerce kadın, İstiklal Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçti.

İstiklal Caddesi’nde yürüyüşe geçen kadınlar, “ Hükümet istifa”, “ Devlet elini bedenimden çek” , “ Erkek vuruyor, devlet koruyor”  şeklinde slogan attı.

Polis barikatlarla engellemeye çalıştı

İstiklal Caddesi’nde bulunan Rus Konsolosluğu’nun önen kadar gelen kadınları polis kurduğu demir bariyerlerle engellemeye çalıştı. Kadınların yürümekte ısrar etmesi sonucunda polis plastik mermi ve biber gazı ile müdahalede bulundu. Polis çok sayıda kişiyi darp ederken, aralarında gazetecilerinde bulunduğu çok sayıda kişi ise polisin attığı plastik mermiden yaralandı.

Kadınlar barikatlara yükleniyor

Kadınlar polisin müdahalesine tepki göstererek, “ Bugün hayatlarımız için buluştuk. Öfkemizi de, isyanımızı da haykırdık. Erkek devlet şiddetine karşı erkek egemen zihniyetine karşı yürümeye devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.  Kadınlar ardından polisin kurduğu barikatlara yüklendi. Kadınların bekleyişi devam ediyor.

Kadın Karaköy'e yürüdü

Polis engelini protesto eden kadınlar hazırladıkları açıklamayı okumadı. Kadınlar şiddete ve yasaklara karşı kısa bir açıklama yaparak erkek-devlet şiddetine karşı alanlarda olacakları mesajı verdi. Bu sırada kadınlar “Polis defol bu sokaklar bizim” sloganları attı. Kadınlar alanı terk etmeyerek alanda durmakta ısrarcı olunca polis kadınlara ikinci saldırı gerçekleştirdi. Kadınlar bu sırada Tünel Meydanı’na doğru tekrar bir yürüyüş gerçekleştirdi. Kadınlar daha sonra polis saldırısına karşı Karaköy’e doğru yürüyüşe geçti.

Kadınlar burada sloganlar ve halaylar eşliğinde eylemini sonlandırdı.

Çanakale'de yürüyüş

Çanakkale'de de kadınlar, 25 Kasım dolayısıyla Golf Çay Bahçesinde toplandı. "Kadınların isyanı bitmedi büyüyor, İstanbul Sözleşmesi bizim" pankartı açıldı. Kadınlar sloganlarla İskele Meydanı'na yürüdü. Burada yapılan açıklamanın ardından eylem çekilen halaylar ve atılan sloganlarla sona erdi.

Samsun'da kadınlar: Jin Jiyan azadi

Samsun'da da yürüyüş vardı. Samsun Kadın Dayanışması'nın çağrısıyla kadınlar, Küçük Pazar önünden Akbank önüne kadar yürüyüş yaptı. "Jin Jiyan Azadi", "Sen bağır ki şiddet son bulsun", "Erkek devlet şiddetine karşı isyandayız" gibi dövizler ve"Erkek Devlet Şiddetine Karşı Heryerdeyiz Direnişteyiz" pankartı açıldı. Kadına yönelik her türlü şiddetin ve eşitsizliğin ortadan kaldırılması istendi. 

İSTANBUL-SAMSUN


Etiketler : 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü, istanbul,