İsrail tünelle firar eden 2 Filistinliyi arıyor

14 Eyl 2021

İsrail’in Gilboa Cezaevi'nden firar eden 6 Filistinliden 2'sini arıyor 

İsrail güçleri yüksek güvenlikli Gilboa Cezaevi'nden tünel kazarak firar eden iki Filistinliye ulaşmaya çalışıyor.

Bir El Fetih'ten, 5'i İslami Cihad davasından Filistinli 6 kişi yüksek güvenlikli Gilboa Cezaevi'nden tünel kazarak firar etmesi büyük yankı uyandırmıştı. 

İsrail’in kuzeyindeki yüksek güvenlikli Gilboa Hapishanesinden 6 Eylül 2021'de tünel kazarak firar etmeyi başaran 6 Filistinliden 4'ü daha sonra yakalanırken İsrail ve Filistin kamuoyunda olayın yankısı sürüyor.

6 Filistinliden 4’ü İsrail polisince 10-11 Eylül'de yakalanırken, 2’si aranıyor. Yakalanan 4 Filistinli İsrail’in kuzeyindeki Nasıra kentindeki mahkemeye çıkarıldı. 

İsrail güçleri İslami Cihad davasından yargılanan iki Filistinli tutuklu Eyhem Fuad Kemamci ve Yakub Nufeyat'a henüz ulaşamadı.

6 Filistinliden 4’ü müebbet hapse mahkûm, 2'si hakkında ise kesinleşmiş bir hüküm yok. Gilboa Hapishanesinden kaçan 6 Filistinlinin 5’i İslami Cihad Hareketine, 1’i ise Filistin Ulusal Kurtuluş Hareketi Fetih’e mensup.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşu KAN, 6 Eylül sabahı, Fetih Hareketinin silahlı kanadı El-Aksa Şehitleri üyesi Zekeriya ez-Zübeydi ile İslami Cihad Hareketi mensubu Munadil Yakub Nufeyat, Muhammed Kasım Arıda, Yakub Mahmud Kadri, Eyhem Fuad Kemamci, Mahmud Abdullah Arıda'nın cezaevinde aynı koğuşta kaldıklarını ve 10 metrelik tünel kazdıklarını bildirmişti.

Bir El Fetih'li 5 İslami Cihad'lı

Firar edenlerden Zekeriya ez-Zübeydi, El Fetih Hareketi mensubu.

Cenin kentine bağlı Yabad beldesinde 1989'da doğan Munadil Yakub Nufeyat, İslami Cihad Hareketi mensubu.

Yakub Mahmud Kadri, Cenin kentine bağlı Biyr El-Paşa beldesinde 1982’de dünyaya geldi, İslami Cihad Hareketine bağlı Kudüs Seriyyeleri mensubu olmakla suçlanarak iki kez müebbet hapis cezası verildi.

Cenin kentine bağlı Kefr Dan beldesinde 1986'da doğan Eyhem Fuad Kemamci, Filistin İslami Cihad Hareketi mensubu.

Arıda, 1975 yılında Cenin’e bağlı Arraba beldesinde dünyaya geldi.

Mahmud Abdullah Arıda, Filistin İslami Cihad Hareketinin silahlı kanadı Kudüs Seriyyeleri’ne bağlı olduğu ve İsrail askerlerine karşı çeşitli eylemlerde bulunduğu suçlamasıyla bir kez müebbet ve 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Batı Şeria’nın Cenin kentine bağlı Arraba beldesinde 1982 yılında dünyaya gelen Muhammed Kasım Arıda, İslami Cihad Hareketi mensubu. 

TEL AVİV


Etiketler : İsrail,