İsrail Başbakanı: Bağımsız Filistin berbat bir hata olur

15 Eyl 2021

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, bağımsız Filistin devletine karşı olduğunu söyledi

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, İsrail Kamu Yayın Kuruluşuna (KAN) verdiği röportajda, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bağımsız Filistin devletinin kurulmasının "berbat bir hata olacağını" iddia eden Bennett, "Filistin devletine karşıyım. Bunu yapmayacağım" ifadesini kullandı.

Naftali Bennett, Filistin yönetiminin, işlediği öne sürülen savaş suçları nedeniyle İsrail'i Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) şikayet etmesi ve Filistinli tutuklular ile şehit yakınlarına yapılan ödemeler nedeniyle Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşmeyeceğini kaydetti.

Bennett, Yediot Aharonot gazetesine verdiği röportajda ise Kudüs'ün tamamının "İsrail'in başkenti" olduğunu ileri sürdü. Bennett, ABD yönetiminin Kudüs'teki konsolosluğu yeniden açma planına karşı olduğunu dile getirdi.

Filistinliler, 1967 sınırlarında, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulmasını istiyor. İsrail yönetimi se "Kudüs'ün tamamının İsrail'in başkenti olduğunu" öne sürerek, bu talebe karşı çıkıyor.

10 yıl sonra Mısır

İsrail Başbakanı Naftali Bennett kısa süre önce Mısır Cumhurbaşkanı Abdel Fettah el-Sisi, Mısır'ın Şarm El Şeyh kentinde bir araya gelmişti.

Bir İsrail başbakanının 10 yıldan bu yana Mısır'a gerçekleştirdiği ilk resmi ziyareti gerçekleştiren Bennett, Sisi ile yaptığı görüşme sonrası iki ülke arasında ileriye dönük derin ilişkilerin temelinin atıldığını belirterek, görüşmenin iyi bir atmosferde geçtiğini söyledi.

Şalom gazetesinin haberine göre iki liderin birlikte fotoğraflarını yayınlayan Mısır Cumhurbaşkanlığı resmi sitesi, görüşmenin İsrail-Filistin barışına odaklanmanın yanı sıra bölgesel gelişmeleri de değerlendirmek için yapıldığını belirtti. İsrailli kaynaklar da Bennett ve el-Sisi’nin Gazze’de kalıcı ateşkes ve Hamas'ın elindeki İsrailli iki esir konusunu görüşeceğini kaydetmişti. İran’ın nükleer programının da görüşmenin gündem maddelerinden biri olduğu belirtildi.

Söz konusu ziyaret İsrail Başbakanı Bennett'in haziran ayında göreve gelmesinden bu yana Mısır Cumhurbaşkanı el-Sisi ile gerçekleştirdiği ilk ziyaret olma özelliğini taşıyor. 

Mısır İstihbarat Başkanı Abbas Kamil, 18 Ağustos 2021'deTel Aviv'de İsrail Başbakanı Bennett ile bir araya gelmiş ve onu Mısır'a davet etmişti. 

İsrail'den Mısır'a başbakan düzeyinde son ziyaret 2011 yılında gerçekleşmiş ve dönemin Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu yine Şarm el Şeyh'te bir araya gelmişti.

KUDÜS

 


Etiketler : İsrail Başbakanı Naftali Bennett, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi,