İspanya'dan soykırım nedeniyle özür bekleniyor

13 Eki 2021

Venezuela soykırım tarihi için Hakikat Komisyonu talep ediyor. Maduro, İspanya Kralı VI. Felipe'ye, Latin Amerika ve Karayipler Topluluğu (CELAC) başkanına mektup gönderecek ve İspanya'nın sömürge dönemi nedeniyle özür dilenmesini isteyecek 

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, İspanya'nın sömürge döneminde yerli halklara yönelik başlattığı 300 yıllık soykırım için özür dilemesi gerektiğini söyledi.

Nicolas Maduro, İspanyol sömürgeciliğinin, 300 yıllık tarihi olayların siyasi konseyde tartışılması için Latin Amerika ve Karayipler Topluluğu (CELAC) başkanına mektup göndereceğini ifade etti.

İspanya Kralı VI. Felipe'ye de mektup yazacağını kaydeden Venezuela Lideri Maduro şunları söyledi: "İspanya Kralı'nın tarihsel olaylar karşısında tutumunu düzeltmesini ve Amerika kıtasında yerli halklara yönelik 300 yıllık soykırım için af dilemesini talep ediyoruz." 

Maduro, İspanya'nın da sömürgeciliğe karşı şanlı ve kahramanca bir tarihe sahip olduğunu belirterek, "İspanya'nın, tarihi acının ne olduğunu anlaması gerekir" dedi.

Hakikat Komisyonu talebi 

Tarihçilerden, antropologlardan ve sosyologlardan oluşan bir Hakikat Komisyonu'nun kurulmasını isteyen Maduro, Amerika kıtasında 300 yıl boyunca uygulanan sömürge olaylarının aydınlatılmasını talep etti.

Meksika'nın da talebi

Meksika Devlet Başkanı Manuel Lopez Obrador da, 26 Mart 2019'da yaptığı açıklamada, İspanya'nın 16'ncı yüzyıl başında Amerika kıtasında yürüttüğü işgal ve yerli halklara karşı işlediği suçlar konusunda resmi özür dilenmesi için İspanya ve Vatikan'a mektup yolladığını açıklamıştı.

İspanya Krallığı Kristof Kolomb (Christopher Columbus) ve askeri güçleri Latin Amerika'ya göndermişti. 1492'de başlayan seferler sonucu Latin Amerika uygarlıkları soykırımdan geçirilmiş, altın gibi değerli madenleri çalınmış, tapınakları yağmalanmıştı. Latin Amerika'da silah gücüyle koloniler kurulmuştu. Yerli halklara karşı bu soykırım, işgal ve yağmaya da coğrafi keşif adı verilmişti.

 

CARACAS


Etiketler : İspanya, Kristof Kolomb, Venezuela,